De bouw van het station met aan de rechterzijde op de voorgrond het nog dienstdoende station, ca. 1906 (foto Kennemer Atlas). keling ook de realisatie van een goederenstation en een spoorweghaven, die echter niet bij het station en het Spaarne werden aangelegd maar bij de Westergracht in het oostelijk deel van de gemeente (Leidsebuurt)."») In verband met de ernst van de situatie meende de directie van de H.IJ.S.M. dat met de komst van een tijdelijke vrachtgoederenloods voor laden en lossen bij het station voorlopig een afdoende maatregel was genomen.36» De goederen- en rangeerdienst kon dan per 1 oktober 1904 naar het nieu we goederenstation verlegd worden. Daarnaast werd op 1 mei 1903 op het baanvak Amsterdam-Rotterdam voor het goederenvervoer de nacht dienst ingevoerd. Daarna waren er nog herhaaldelijk plannen voor de bouw van een groter goederenstation nabij het station, zoals het voorstel van een ge meentelijke commissie in 1912 om een open spoor- en overlaadhaven met een spooraansluiting aan het Noorder Buiten Spaarne te verwezenlij ken.»» Dit zou dan goed aansluiten op de toenemende industriële bedrij vigheid langs de Spaarne-oevers, die door het gemeentebestuur van Schoten speciaal voor deze doeleinden werden gereserveerd. Maar deze plannen zijn nooit verwezenlijkt. Op uitdrukkelijk verzoek van de regering was in de dicht bevolkte Leidsebuurt in 1904 ook een halte voor personenvervoer gevestigd, ge naamd Leidsche Straat. In 1914 ging deze stopplaats voor het reizigersver- voer waarschijnlijk al weer dicht. Vermoedelijk heeft de halte tot 1923 bestaan.38' Het vierde station Aan het begin van de twintigste eeuw had de H.IJ.S.M. een aantal archi tecten in dienst, die het aanzien van de Nederlandse stationsarchitectuur HENRI SPIJKERMAN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 79