Ten geleide Een stad is vooral te herkennen aan haar bouwwerken. De stedelijke ge schiedenis weerspiegelt zich in de vele gebouwen, die door de eeuwen heen zijn opgericht of veranderd, maar altijd sporen van de historie met zich dragen. Daarom biedt het jaarboek 1999 veel ruimte aan de geschie denis van een aantal markante gebouwen. Stations nemen altijd een bijzondere plaats in in een stad. Dit geldt speciaal voor Haarlem door haar ligging aan de oudste spoorlijn van Ne derland. Henri Spijkerman schrijft erover. Het is interessant dit artikel te lezen op een moment dat het gemeentebestuur plannen voorbereidt om het thans onaantrekkelijke stationsplein ingrijpend te veranderen. Ook het artikel van Wim de Wagt over architect J. van Velsen gaat over Haarlems bebouwde omgeving. Deze architect gaf vorm aan een deel van de stadsuitbreidingen in deze eeuw. Krijn Haasnoot behandelt de ontstaansgeschiedenis van het Wilhelminapark rond 1900 en G.L. Slieker legt verbanden tussen de bijzondere theekoepels aan de Leidse- vaart en de Camera Obscura van Nicolaas Beets. Alle Haarlemmers kennen het geluid van de klok in het torentje van het stadhuis dat een kwartier voor het begin van iedere raadsvergadering is te horen. Maar de spreuk die op de klok staat is veel onbekender. Het artikel van Wim van Anrooij geeft hierover nader uitleg. Verder zijn in dit jaarboek bijdragen opgenomen van Jaap Vogel over een Lutherse dominee in opspraak en van Jaap Temminck over begraven in Haarlem voor 1800. In de rubriek Tijdgenoten wordt dit keer verslag gedaan van een uitstapje van een Amsterdams gezelschap naar de aanleg van het Noordzeekanaal. Bijdragen voor het volgende Jaarboek ziet de redactie met belangstel ling tegemoet. Zij moeten uiterlijk 15 oktober 2000 in bezit zijn van de re dactiesecretaris, p/a Archiefdienst voor Kennemerland, Jansstraat 40, 2011 rx Haarlem, tel. 023-5113311/5283000. DE redactie B.C. Sliggers F.W.J. Koorn H. Spijkerman M.L. Pop-Jansen, redactiesecretaris A.G. van der Steur K.C. Schuyt C. van Steijnen K. Sipkes L.J.H. Vroom

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 7