Zoals gebruikelijk bij stations aan doorgaande lijnen werd het Haar lemse stationsgebouw aan de stadszijde van de spoorbaan gebouwd. Net zoals bij het station Hollands Spoor in Den Haag voorzag de plattegrond van het complex in een voorgebouw met eilandperron.") Echter één belangrijk en zeer opvallend verschil trad daarbij naar voren. In Haarlem werden aan het Stationsplein niet één maar twee aparte hoofdgebouwen opgetrokken, waarin respectievelijk de toegang naar en de uitgang van de perrons waren opgenomen. Een logische reden lag aan dat concept ten grondslag: de uitgang van het station sloot aan op de toegangsweg naar -82- het oude stadscentrum (de Kruisweg) en de ingang lag in het verlengde van de uitvalsweg van de Grote Markt af richting station (de Jansweg). Het ingangsgebouw is in architectonisch opzicht het 'mooiste' van de twee. Boven de drie toegangsdeuren is een enorm halfrond venster met glas-in-loodramen dat voor extra licht in de vierkante hoge stationshal zorgt. Deze ramen, gemaakt door het bekende atelier Prinsenhof in Delft, beelden de gemeentewapens van diverse Nederlandse steden uit, zoals Den Helder, Alkmaar, Amsterdam, Enkhuizen, Leeuwarden, Roosen daal, Oldenzaal, Rotterdam, Haarlem en Amersfoort. Erboven staat onder een balustrade (in Art Nouveaustijl) de aanduiding H.IJ.S.M., in zandsteen uitgehouwen met aan weerszijden een reliëf waarin twee kas tanjeboompjes zijn gebeeldhouwd. Een tweetal torens omsluiten het half ronde glas-in-loodvenster van het ingangsgebouw. In de linker toren is een stationsklok opgenomen. Op het punt waar de toren boven het dak uitsteekt wordt deze gesierd door een vliegende Victorie met in de rech terhand bliksemschichten en in de linkerhand een hoorn des overvloeds. De contouren van het hoofdgebouw aan het Stationsplein worden vorm gegeven door nog een tweetal hoektorens die als ware blikvangers funge ren. De hoektoren aan de linkerzijde, met Rijnleien gedekt, loopt af in een pyramide-achtige punt, terwijl de rechter hoektoren met zink is gedekt en kegelvormig van aard is.45> In de laatste toren is voor gehaaste reizigers die uit de richting van de Jansweg komen een tweede stations klok ingebouwd. De architect heeft het linkergebouw als uitgangsgebouw bedoeld. De architectuur is hier minder imponerend. De reizigers konden door drie deuren het station verlaten. Boven de linkerdeur stond de aanwijzing 'uitgang' weergegeven. Net zoals bij het ingangsgebouw werden op de bovenetage dienstwoningen voor het personeel van de H.IJ.S.M. ontwor pen. Zij vallen op door de toepassing van balkons, raampartijen en toren tjes op de bovenste verdieping. Een belangrijk architectonisch element bij het uitgangsgebouw is de hoge schoorsteen aan de zijgevel, waardoor de omtrekken extra worden benadrukt. Haerlem Jaarboek 1999

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 82