.af -86- Tegeltableau van Eduard Cuypers met stoomlocomotieven, 1992 (foto A.A. van Zilt). hoogstaande kwaliteit. Zij zijn grotendeels in een witgeglazuurde bak steen opgetrokken en er is opvallend veel hout en glas verwerkt. Op het eilandperron werd tussen de toegangstunnels aan zuid- en noordzijde een langgerekt plat gebouw neergezet. Hierin bevonden zich de restauratie eerste en tweede klasse en maar liefst vijf wachtkamers. Die waren nodig, want reizigers moesten een kwartier voor het vertrek van de trein op het station aanwezig zijn. De wachtkamers verschilden in grootte en waren, afhankelijk van de klasse, meer of minder luxueus uit gevoerd waren. Ze waren verdeeld in eerste, tweede en derde klas en een aparte ruimte voor dames en voor 'krankzinnigen'. Tegeltableaus van Eduard Cuypers verwezen de reizigers naar de juiste wachtruimte. Een stoomlocomotief bijvoorbeeld naar de wachtkamer eerste klasse en een gevleugeld wiel naar die van de derde klasse. Ook in de trein kon geko zen worden uit drie klassen wagons, afhankelijk van het comfort. Pas in 1956 werden deze drie klassen tot twee teruggebracht. De wachtkamer voor 'krankzinnigen' was speciaal gebouwd om pa tiënten naar de psychiatrische inrichting Meerenberg, het latere Provin ciaal Ziekenhuis te Santpoort, te vervoeren. Zij moesten dan echter op het station Santpoort overstappen en konden middels een 'raccordement' (klein spoorlijntje) verder hun weg naar het gesticht vervolgen. Als recht streekse verbinding zou het lijntje slechts eenmaal voor personenvervoer worden gebruikt. In 1943 liet de Duitse bezettingsmacht het ziekenhuis ontruimen en bracht de patiënten naar Amsterdam over. In de praktijk werd het spoorlijntje naar Meerenberg voor kolentransport e.d. aange wend. Haerlem Jaarboek 1999 :fr VVAC üTftAnt H -f EER51E jl

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 86