Het voormalig station van de Haarlemmermeerlijn, nabij de Amsterdamse vaart en de Prins Bernhardlaan, 1999 (foto H. Spijkerman). poort, via Sloten en Vijfhuizen naar het Provinciehuis aan de Dreef in Haarlem, ook wel de zuidelijke spoorweg Amsterdam-Haarlem genoemd. Aan de Kleine Houtweg was een stationsgebouw geprojecteerd en een brug over het Zuider Buiten Spaarne zou deze verbinding mogelijk maken.*) Uit vrees voor een te grote concurrentie wist de H.IJ.S.M. door aankoop van aandelen de route in voor haar meer positieve zin te wijzi gen, zodat het nieuwe station in Haarlem het eindpunt werd. Met de oprichting van de Electrische Spoorweg Maatschappij (E.S.M.) in het jaar 1902 diende zich nog een derde gegadigde voor de verbinding Amsterdam-Haarlem aan. Deze maatschappij, die gedeeltelijk met Ame rikaans geld werd gefinancierd maar ook op financiële steun van de ge meente Haarlem kon rekenen, nam in 1904 de E.N.E.T.-lijnen met de be kende tien minuten dienst Amsterdam-Zandvoort over.»' Aanvankelijk werd de H.E.S.M. door de H.IJ.S.M. als partner voor de spoorverbinding tussen Haarlem en de Haarlemmermeer beschouwd. Maar al snel was de H.IJ.S.M. bevreesd dat de nieuwe maatschappij een rechtstreekse (electrische) spoorverbinding tussen Amsterdam en Leiden zou aanvragen, waardoor het spookbeeld opdoemde dat Haarlem buiten gesloten zou raken van het sneltreinverkeer.54' Daarom werd de verbin ding als lokaalspoorweg uitgevoerd. En de snelle verbinding van Amster- Haerlem Jaarboek 1999

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 90