Vanwege de nieuwe verkeerseisen meende de gemeente Haarlem een ringweg te moeten aanleggen, die de totale Nieuwstad van Ripperdaplein, via Stationsplein tot Kenaupark zou doorsnijdend Maar de (te) revolu tionaire plannen werden door Provinciale Staten afgekeurd. Vervolgens werden ambitieuze hoogbouwplannen bedacht, beleggingsmaatschappij en voor de financiering aangetrokken en was er even zelfs sprake van de (terug-)komst van een schouwburgd In het voorjaar van 1965 stelde de Haarlemse gemeenteraad kredieten beschikbaar voor de aankoop van panden waarvan het bezit nodig was bij de voorgenomen sanering van het Stationsplein. Maar tot in de jaren zeventig bleef het Stationsplein een troosteloze aanblik bieden. Het werd zolang als parkeerterrein gebruikt. In het volgende decennium zou in fasen het Stationspleingebied ein delijk worden ingevuld. Langs de Lange Heerenstraat verrees in 1973 een winkel- en kantorencomplex en aan de zijde van de Jansweg een parkeer garage, de evenementenzaal 'de Beijneshal' en een flat met woningen. Het Stationsplein werd gereserveerd voor een enorm busstation. Daardoor was de overheersende positie die het stationsgebouw op het plein innam voorgoed voorbij. De nieuwbouw van het NZH-busstation zorgde voor een karakterloos plein, dat voortaan in schril contrast stond met wat wel het mooiste station van Nederland wordt genoemd.5») Momenteel staat een totale herinrichting van het Stationsplein op de politieke agenda, zodat de 21ste eeuw weer een nieuwe dimensie aan het plein al toevoegen. Het Stationsplein. Prentbriefkaart ca. 1917 (coll. Kennemer Atlas). Haerlem Jaarboek 1999

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 92