Margadant een stationsgebouw voor anderhalf miljoen in- en uitgaande reizigers had gebouwd. Inmiddels betraden dagelijks zo'n 32000 reizigers het stationsgebouw, wat op jaarbasis zo'n tien miljoen mensen beteken de. Deze forensen wensten meer service- en winkelvoorzieningen die voor hen tijdbesparend moesten werken.60' De oosttunnel werd dan ook tot een soort winkelpromenade omgetoverd. Aan de westtunnel zou min der veranderd worden. Ook kwamen er betere voorzieningen. Opvallend zijn de drie transpa rante personenliften in de oosttunnel, die minder valide reizigers gemak kelijk van en naar elk perron brengen. Door te kiezen voor stalen liftcon- structies met glas is bij de renovatie zo weinig mogelijk afbreuk gedaan aan het monumentale karakter van het station. Even dreigde het gevaar dat het authentieke interieur van de stationsrestauratie op het midden perron zou worden aangetast. Het moderne standaard-interieur van de exploitant, de NS-dochter Servex, werd echter door tussenkomst van de kantonrechter geweerd. Voorts werd het verzakte perron langs spoor acht, aan de noordzijde van het station, gerenoveerd. Omdat dit laatste perron niet fraai was en ook niet aansloot bij de rest van het stationsemplacement werd even overwogen om het te slopen. Maar de capaciteit van het station liet dat niet toe. Deze werkzaamheden waren in augustus 1995 nog niet afgeslo ten of een nieuw Masterplan diende zich aan. Nog meer uitbreidingen in de winkel- en servicevoorzieningen moeten het station gereedmaken voor de overgang naar de 21ste eeuw.61' Maar ook het nodige onderhoudswerk, zoals aan de overkapping, ook wel stoomkap genaamd, werd onder handen genomen. Grote consterna tie ontstond over het plan om de ruimte onder de zogenaamde rijtuigkap, in gebruik als standplaats voor taxi's, te bebouwen. Een glazen gebouw van twee verdiepingen, met winkels en een Grand Café op de begane grond en een dubbele etage voor een fietsenstalling, werd op deze loka- tie door de Haarlemse monumentencommissie afgekeurd. De rijtuigkap vormt een zeer karakteristiek onderdeel van de voorzijde van het station. Die kap was door architect Margadant destijds dan ook nadrukkelijk bedoeld als open ruimte. Zij is als een beschermd monument aan te mer ken. Het Kennemerplein De achterzijde van het station vertoonde jarenlang een slecht onderhou den beeld. Op de hoek van de Jansweg en het Kennemerplein was van een viertal ooit statige villapanden niet meer dan een bouwval overge- Haerlem Jaarboek 1999

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 94