zou kunnen worden afgerekend met de saaie betonnen perronwand van spoor acht, die uit de jaren vijftig stamde. Nieuwbouw Kennemerplein Op 2 oktober 1995 werd begonnen met het bouwrijp maken van het Kennemerplein. In opdracht van de Rijksgebouwendienst werd een expe rimenteel kantoorgebouw ontworpen, met daarin opgenomen een entree van het station.62' Een maand later werd de eerste paal geslagen. De be langrijkste eis waarmee architect Rudy Uytenhaak werd geconfronteerd was dat het zicht op de monumentale stationskap niet mocht worden weggenomen. Zo moest men van de zijde van de Kennemerbrug het sta tionscomplex blijven herkennen. Ook de nieuwe ingang van het station diende zichtbaar te zijn. Het kantorencomplex, een zeer compact gebouw, was het eerste bouwwerk dat door de Amsterdamse architect Uytenhaak (1949) in Haarlem was neergezet. Zijn ontwerp stond borg voor spraakmakende architectuur en werd in de top drie van het Haarlems Dagblad Architec tuurprijsvraag 1997 opgenomen.66' Het gebouw wordt door de Haarlemse bevolking zowel verfoeid als bejubeld. Zo zou enerzijds de betonnen kolos de stationskap teveel aan het oog onttrekken, maar anderzijds was er veel waardering voor de bijzondere vormgeving. Critici meenden dat hier net als bij het Stationsplein weer een 'typische' Haarlemse vergissing tot stand was gebracht. Het ontwerp zou niet in de (klassieke) omgeving passen. De gevels van het kantoorgebouw worden gevormd door grote beton nen elementen, die licht gekanteld in het vlak van de gevel zijn opgeno men en elkaar in een dakpan-achtige opzet overlappen, zodat aan het gevelvlak een ongekende diepte wordt gegeven. Door het toepassen van deze techniek wil Uytenhaak aan de kantoorfunctie minder expressie verschaffen.64' Het maaswerk van het betonnen gevelscherm is zo toege past dat de achterliggende kantoorverdiepingen als het ware worden ver huld. In de betonnen benedenverdieping zijn groene glasscherven ver werkt die associaties moeten opwekken met groene reptielen in het Bolwerk. Onder het motto van duurzaam bouwen is veel aandacht besteed aan de materiaalkeuze en de constructies, waarbij argumenten als recyclebaarheid, herkomst en milieuvriendelijk onderhoud een be langrijke rol spelen. Het hele gebouw kan dan ook tot en met de stalen draagconstructie weer gedemonteerd worden. De ligging van het kantoor pal tegen het station dient het gebruik van openbaar vervoer aan te moe digen. Nieuwe parkeerplaatsen zijn dan ook niet aangelegd. Haerlem Jaarboek 1999

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 96