Kennemerplein benadrukt door een scherm met het NS-beeldmerk boven de ingang. Een hoge onderbouw leidt als een arcade naar de royaal op gezette stationspassage aan de oostzijde. Deze doorgang onder het kan toor door is door Uytenhaak aangewend voor de vestiging van winkels (ongeveer 600 m2). Haarlem kreeg als één van de eerste stations in Nederland hier een supermarkt. Ook een drogisterij vond hier een onder komen. Bovendien werd het reis- en informatiebureau van de Neder landse Spoorwegen van de voorzijde hier naartoe verplaatst. Tegelijkertijd is ook de verbouwing van de woningen op de hoek Jans- weg en Kennemerplein tot een monumentaal kantoorpand voltooid, waar een accountantsbureau zijn intrek heeft genomen. Aan de achterzijde sluit een privé-parkeerplaats aan bij de nieuwbouw van het station, dat aan deze zijde bijna geheel uit hout is opgetrokken. Juist die andere mate riaalkeuze is bij binnenkomst met de trein uit Amsterdam heel duidelijk zichtbaar. Het ruimtelijk gebruik van het nieuwe Kennemerplein is zonder meer doordacht. Kantoor en entree naar de hoofdtunnel van het station zijn door Uytenhaak zoveel mogelijk in oostelijke richting geschoven en zo laag mogelijk gehouden. Alleen op die manier kunnen zowel de hoge stoomkap als de boompartij, symbool van het park op het Bolwerk, pro minent in beeld blijven. Aan de westzijde is door Uytenhaak ruimte geschapen voor de inrichting van een nieuw Kennemerplein, waaraan zich in de terugvallende hoek van de nieuwbouw de dubbelhoge entree van het kantoorgedeelte bevindt. Doordat alle structuren die het gebouw vormen hier samen zijn gebracht in een letterlijke ontknoping is dit Uytenhaaks vormgeving op zijn best. De opzet van het plein is een lege, sobere ruimte te creëren, liefst bestraat met dezelfde natuursteen als voor het kantoorgebouw bedoeld was. De financiële middelen daartoe ontbra ken echter. In plaats daarvan is het Kennemerplein bestraat met lang werpige tegels. Aan de westkant loopt het plein omhoog tot 1,20 meter om de daar gestalde fietsen aan het zicht te onttrekken. Om de beide bomen op het plein zijn enorme metalen korven, als ware zij bloempotten, aan gebracht. De creatie van dit tweede stationsplein biedt veel ruimte aan voetgan gers en geeft meer allure aan de eentonige stationsentree uit de jaren vijf tig die in deze hoek in enigszins ingekorte vorm overeind gebleven is. Omdat parkeerruimte ontbreekt is er ook veel kritiek op deze pleincon structie. Haerlem Jaarboek 1999

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 98