zij een gouden horloge als liefdesgeschenk cadeau, dat Floris' vader vroe ger reeds aan zijn moeder had gegeven. Daarop had de notaris meerdere malen 'vleesselijke Gemeenschap' met het meisje, zodat zij in februari 1767 een miskraam kreeg. Bij de huwelijksaankondiging had notaris Koopman niet gerekend op de onwelwillende houding van zijn omge ving. Zijn collega-notaris Nicolaas Gallé informeerde zelfs of het aan staande huwelijk 'niet met een Stuivertje Geld af te maken was'. Het paste niet bij de waardigheid van een notaris om met zijn meid in het huwelijk te treden. Anderen dreigden beide aanstaande echtelieden te ruïneren en 'zo arm als Mieren (te) maken'. Het huwelijk ging uiteinde lijk niet door, waarop Maria zich tot de Haarlemse schepenbank wend de teneinde een huwelijksverbintenis alsnog te forceren.2' Om de positie van het notariaat tijdens het ancien régime beter te kun nen begrijpen, keren we nu eerst terug in de tijd. Het aan de kerk gebonden notariaat van de Middeleeuwen In de wetenschappelijke literatuur zoekt men de wortels van het West- Europese notariaat in het Noord-Italië van de 10de en 11de eeuw. Aldaar ontwikkelden openbare schrijvers bij de gerechten zich tot openbare notarissen die op verzoek van een ieder akten met bewijskracht opstel den. Lange tijd beweerden historici dat een door de paus benoemde nota ris uitsluitend bevoegd was tot kerkelijke zaken en die door de keizer voor wereldlijke zaken. In meer recente literatuur wordt deze visie ech ter bestreden.3' De infiltratie van het Romeinse en het Germaanse recht zal waar schijnlijk van invloed zijn geweest op de verspreiding van het notariaat in de 13de eeuw naar Frankrijk, het Duitse Rijk en de noordelijke Neder landen. Al snel werd het benoemingsrecht gedelegeerd aan hofpaltsgra- ven en (aarts)bisschoppen, zoals in 1291 aan de bisschop van Utrecht. Omdat de kerkelijke overheid in deze streken elementen uit het Romeinse recht overnam waren de eerste notarissen voornamelijk in de kerkelijke sfeer werkzaam. Zij konden authentieke akten opstellen, zoals testamenten (privaatrechtelijk). Maar de hoofdwerkzaamheden zullen hebben gelegen op het publiekrechtelijk terrein en dan moet met name aan de kerkelijke administratie worden gedacht. De administratieve werkzaamheden ten behoeve van de wereldlijke macht zullen zijn afge handeld door eigen benoemde notarissen, die over formulierboeken beschikten. Recent onderzoek heeft aangetoond dat de genoemde keizerlijke en pauselijke hofpaltsgraven en de pauselijke protonotarii praktisch alle HENRI SPIJKERMAN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 111