Huwelijksvoltrekkingen door de notaris tijdens de Opstand Na het beleg van de stad door de Spanjaarden hebben Haarlemse nota rissen kortstondig de bijzondere taak van huwelijksvoltrekkingen op zich genomen. In 1578 en 1579 werd door notaris Michiel Jansz. van Woerden tweemaal in zijn huis genaamd 'Het Haarlemse Wapen' in de Lange Begijnestraat een huwelijk buiten de gereformeerde en de katholieke kerk om gesloten. In bijzijn van twee getuigen (meestal schepenen) ver bond ook notaris Henric Quirijnsz. Talesius aan de Crayenhorstergracht -126- (tegenwoordig Nassaulaan) in de periode 1582-1584 zeven paren in de echt. Deze huwlijksvoltrekkingen moesten dan wel eerst op het stadhuis worden aangemeld en vervolgens drie maal in het openbaar afgekondigd zijn. Zodoende konden bijvoorbeeld doopsgezinden en lutheranen toch nog in het 'openbaar' voor de notaris trouwen. Als bekleder van een openbaar ambt kon de notaris hun huwelijk 'solemniseren' (bevestigen of legaliseren). Nadien zijn als gevolg van de uitgestelde officiële afkondiging van de Politieke Ordonnantie van de Staten van Holland en West-Friesland van 1 april 1580 in de stad geen huwelijksvoltrekkingen voor Haarlemse nota rissen meer bekend.15 (Hoofd)functies in de katholieke kerk tijdens de Opstand Van notaris Henric Quirijnsz. Talesius, die tevens pastoor van Spaarndam was, vermoedt men dat hij omstreeks 1570 als een van de wei nige laat zestiende-eeuwse openbare, keizerlijke notarissen vanuit zijn huis in de Damstraat zijn eerste akten heeft verleden. Evenals notaris Wouter Crousen senior ondertekende Talesius zijn akten met een verwij zing naar de keizerlijke autoriteit door wiens gemachtigde hij immers was aangesteld. De tijdgenoten Willem Triere en Hugo Steyn vermelden in hun testamenten de naam van de regerende keizer. De geestelijken Jan Dircxz. Stekelwerf en Jaspar Pietersz. van Stolwijck lieten geen protocol len achter. Maar omdat hun namen niet in de admissieregisters van de openbare notarissen in het archief van het Hof van Holland voorkomen zullen zij waarschijnlijk ook keizerlijke notarissen zijn geweest. Talesius, die zijn priesteropleiding in Leuven had gekregen, stamde uit een streng-katholieke familie, die zijn oorsprong in de Haarlemse laken handel en -weverij vond. Zijn vader protonotaris Quirijn Dirksz. had de bijnaam Talesius verkregen toen hij in Basel aan Erasmus, bij wie hij als secretaris in dienst was geweest, een uit Haarlem opgezonden laken had geschonken. Talesius is de. Griekse benaming voor wolbereider of laken- Haerlem Jaarboek 2001

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 126