de avk is een naam- en wapenboek van de commissarissen van deze instel ling opgenomen. Daarin komen vele familiewapens van notarissen voor, zie f. 23-98. Het procureurschap was als bijbaan dermate populair dat een overzicht ach terwege kan blijven. 23. De volgende notarissen vervulden een nevenbetrekking bij de Bank van Lening: M. Haaswindius, M. Everswijn P. Baas, J. de Ram H. Haas- windius, J. van Dijk en J. Scholting. De Thesauriersfunctie was weggelegd voor de notarissen F. Swan, M. Everswijn P. Baas, H. Haaswindius en van Dijk. Ontvanger van de Personele penningen was M. Haaswindius. J. Steyn was ontvanger van de verpondingen. A. de Clerck ontvanger van de -153— Grafelijke tol. Ontvanger van de Gemene Landsmiddelen waren P. Baas en J. van Dijk. Commissaris van de Rekenkamer: H. Haaswindius en J. van Dijk. Rentmeester van de kantoren van St. Jan en van de geestelijke goede ren: P. Baas en H. Haaswindius. Gecommitteerde bij de Generaliteits Rekenkamer te 's-Gravenhage: F. Swan en rekenmeester bij dezelfde instel ling: J. Steyn. Commissaris bij de Opperfabriek en kamer van fabricage waren J. de Ram P. Baas, H. Haaswindius en J. van Dijk. Commissaris over de Amsterdamse trekvaart: P. Baas en J. van Dijk. Commissaris over de Leidse trekvaart was H. Haaswindius. Commissaris over de Hout en de bui tenbetimmeringen J. van Dijk en vroonmeester H. Haaswindius. 24. Sedert 1580 was het middeleeuwse schuttersgilde na een grondige reorganisa tie tot een moderne burgerwacht omgevormd en vertegenwoordigden de ver schillende vendels de diverse stadswijken. Deze vendels waren samenge voegd in de St. Jorisdoelen en de Kloveniersdoelen. Beide afdelingen gebruikten de doelen van de oude schuttersgilden. De Kloveniersdoelen kwa men bijeen op de plaats van de huidige stadsbibliotheek (1561) en de St. Jorisdoelen op die van het Proveniershof aan de Grote Houtstraat (1591). In de rang van luitenant, kapitein, fiscaal (provoost) of kolonel (te samen het officierskorps geheten) maakten de volgende notarissen deel uit van de Kloveniersdoelen: C. IJsbrantsz., S. Cousaert, N. van Bosvelt, F. Swan, M. Everswijn M. de Keijser, M. Haaswindius, A. Beuns, J. de Ram P. Baas, L. van Asperen, P. Gerlings, H. Haaswindius, J. van Dijk, W. van Vredenburg Baart, N. Gallé, C. Baart, P. Stijaart Sadelaar, W. Köhne, J. Elout, J.H. Froichen, C.H. van Heynenberg Reuvens, J.L. de Mayne en D. Schook van Bree. Een vaandrig, afkomstig uit de kring der officieren, verloor zijn functie zodra hij in het huwelijk trad. Bij de Sint Jorisdoelen zaten H. Steyn, F. Swan, M. Everswijn A. Beuns, P. Baas, P. Gerlings, H. Haaswindius, J. van Dijk, A. de Bruin, S. Krul, W. Köhne, F. Koopman, G. Kok jr., J. Schouten en J.H. Froichen. Een aantal namen komt als gevolg van bijvoorbeeld verhuizingen binnen de stad bij beide doelen voor. Zij traden na drie jaar af en waren dan niet direct her kiesbaar. Zie voor de rol van Salomon Krul tijdens het Pachtersoproer in 1748: De Jongste, a.w., 302 e.v. HENRI SPIJKERMAN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 153