een of twee leden van de werkgroep 'voorpost'. Zij brengen maandelijks verslag uit over de gang van zaken. Indien de werkgroep dit noodzakelijk acht wordt actie ondernomen. De leden van de werkgroep hebben in de projecten geen belang en geen macht: de enige kracht is de kracht van ar gumenten op stedenbouwkundig en architectonisch gebied. Daarnaast heeft de werkgroep, vaak op verzoek, enkele ad hoc-acties ondernomen en adviezen verstrekt, onder andere over het Kinheim- terrein in het Kleverpark, het Houtvaartbad, de bebouwing aan het Spaarne op het terrein van de Mariastichting, het Peltenburg-terrein en de kwaliteit van naoorlogse wijken (dit laatste op verzoek van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg). In de loop van het jaar is een begin gemaakt met een project van wat langere termijn: 'de Ideale Stad' (werktitel). Het gaat hierbij om de for mulering van een aantal ideale gezichtspunten met betrekking tot de ont wikkeling van de stad Haarlem, met bijzondere aandacht voor de speci fieke kenmerken, de identiteit (de 'genius loei'); een thema waarover in recente tijd in stedenbouw- en architectuurdebatten veel te doen is. Het project moet resulteren in een aantal criteria waarmee nieuwbouw- en herstructureringsplannen in de bestaande gebouwde omgeving beter dan nu te beoordelen zijn. Dit laatste vindt plaats in nauwe samenwerking met de organisatie die oorspronkelijk als koepel van lokale historische verenigingen is opgericht: de Bond Heemschut. De werkgroep heeft het initiatief genomen tot een herziene en uitge breide heruitgave van de Architectuurgids Haarlem die inmiddels tien jaar oud is (coördinatie Piet Roos). Er wordt gewerkt aan een publicatie over 'Jugendstil in Haarlem' (Krijn Haasnoot). Van de hand van Piet Roos verschijnen met regelmaat kleine kritische artikelen over de gebouwde omgeving in Haarlem in de Nieuwsbrief van de Vereniging Haerlem en in het Haarlems Dagblad. Naar aanleiding van het jubileum van de Vereniging Haerlem is een rondetafelgesprek gehouden over bouwen in historische stedelijke omge vingen, onder leiding van Jaap de Jong. Hieraan namen vier leden van de werkgroep en drie architecten deel. Van dit gesprek is verslag gedaan in de speciale Haerlem-bijlage van het Haarlems Dagblad d.d. 21 april 2001. Op 23 juni heeft een excursie plaatsgevonden naar Utrecht en Leidsche Rijn onder leiding van Alan Barker, 's Morgens vond een rondleiding plaats in de nieuwe binnenhoven bij de Mariaplaats in Utrecht door de architect Bob van Reeth. Vervolgens werden de verbouw en uitbreiding van het stadhuis bezichtigd (architect Enric Miralles). 's Middags werd per huurfiets de nieuwe door Riek Bakker stedenbouwkundig vormgege ven uitbreiding ('Vinex-locatie') Leidsche Rijn bezocht. Aan de excursie VERENIGING HAERLEM

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 165