Necrologieën Ton Dekker 9 juli 1932-10 maart 2001 Het overlijden van Ton Dekker was een schok voor de zeer velen die hem gekend hebben. Zijn leven liet een spoor van schoonheid na omdat alles wat hij deed in het licht stond van precisie, ijver, nauwgezette plichtsbetrachting en dat alles in de bedding van constante opgewekt heid, die hem tot een uiterst beminnelijk mens maakte. Hij werd geboren in Haarlem, doorliep daar de lagere school en de mulo en verhuisde toen naar Roosendaal. In de tien jaar in het zuiden werd hij het slachtoffer van de verzuiling die ons land toen in zijn greep hield. Men was protestant, katholiek of openbaar. Wie tot de openbare groepering hoorde, zoals Ton, kon geen lid worden van een r.k voetbal vereniging, en dat wilde hij zo dolgraag. Netzomin kon hij om die reden toegelaten worden tot een r.k. hbs. Wie - dat overkwam in een bijna uitsluitend katholieke omgeving had het zwaar en men moest slim zijn om in een zo ver starde samenleving toch zijn weg te kunnen vinden. De bevrijding ving pas aan toen hij in 195° naar kweek school, de opleiding voor onderwijzers, in Dordrecht ging. Hij was daarnaast lid van de a.j.c., de grote jeugdbond van de socialisten, en erfde van zijn ouders, die actief aan het verzet tegen de Duitsers hadden deelge nomen, een diep respect voor het erf goed van de vrijheid. Voor hen die na de kweekschool hogerop wilden in het onderwijs, en dat waren er velen, brak een tijd aan van 1

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 173