Marie Thérèse Funke Küpper-Drugeon 27 november 1915—10 oktober 2001 Meer dan tien jaar was Galerie-T, genoemd naar Rithé - want zo werd Marie Thérèse Funke Küpper in Nederland genoemd - een begrip in Haarlem en daarbuiten. Gedurende zeven jaar beheerde zij samen met haar echtgenoot Frans Funke Küpper de galerie op de Bakenessergracht in Haarlem en vanaf 1973 in Amsterdam op de Keizersgracht. Marie Thérèse Drugeon, geboren tijdens de Eerste Wereldoorlog te Satrouville in Frankrijk, heeft haar vader nooit gekend. Kort nadat hij was opgeroepen om zijn land te verdedigen sneuvelde hij. De enige her innering aan haar vader waren een paar medailles, die zoals ze eens ver telde 'tot haar spijt waren weggeraakt bij een van de maskerades van e sociëteit Teisterbant'. Na de tweede Wereldoorlog haalde Frans Funke Küpper, leerling van Kees Verwey en telg uit een Haarlemse schildersfamilie, zijn toekomstige echtgenote naar Nederland. Rithé was een Francaise pur sang. Zij zag er altijd zeer verzorgd uit. Hoewel zij de rest van haar leven in Nederland heeft gewoond, had zij toch altijd moeite met het spreken van onze taal. Rithé was een meester in het scheppen van haar eigen idioom. Wel las zij met gemak Nederlandse boeken en volgde de ontwikkelingen in de lite ratuur. Bij het ouder worden gingen haar gedachten vaak terug naar haar geboorteland en was er een lichte voorkeur voor tv Cinq. Rithé was een van de weinigen die nog in leven was van de generatie kunstminnenden, schrijvers en kun stenaars die in de bloeitijd van 'Teisterbant' enthousiast deelnamen aan de activiteiten van de sociëteit. Gelukkig had zij een aantal plakboe ken gemaakt, die ik dikwijls heb mogen raadplegen. Al bladerend ontstaat er een mooi beeld van het artistieke klimaat in Haarlem in de jaren vijftig. Vaak was er een aanlei ding voor een vrolijk feest zoals de viering van quatorze Juillet in Haar lem, waaraan Rithé als Franpaise natuurlijk de beste herinneringen bewaarde. Wat de galerie betreft had zij alle documentatie, foto's en veel brieven NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 175