waande zich er in de jaren zestig. Rithé is oud geworden tussen haar schilderijen. Na haar tachtigste verjaardag werd zij weer actief, bezocht Parijs, en was dikwijls te vinden op openingen. Toen in 1996 in de Vleeshal het jubileum van galerie Espace met een tentoonstelling gevierd werd, zagen drie 'grand old lady's' uit de galeriewereld elkaar terug. Rithé Funke, Polly Chapon en Eva Bendien, de jongste van de drie die reeds in het begin van het jaar 2000 is overleden. Nu ook Rithé niet meer onder ons is wordt een tijdperk afgesloten. Van de pioniers van toen zijn er nog maar enkele in leven. Zij durfden hun nek uit te steken en namen financiële risico's om toch maar te laten _I77~ zien wat er op dat moment volgens hun inzicht belangrijk was in de jonge kunst, in een periode dat er nauwelijks galeries waren in Nederland. De critici waren enthousiast en collectioneurs uit binnen- en buitenland kwamen en kochten. Op maandag 15 oktober vond de crematieplechtigheid plaats op Wes- terveld onder de klanken van 'Non, je ne regrette rien', gezongen door Edith Piaf. De dag daarvoor hadden we afscheid van Rithé genomen in de galerie, zoals ze zich dat gewenst had omringd door familie en dier bare vrienden met een goed glas wijn. We zullen haar missen. Jan Piet Kloos 11 juni 1905—8 augustus 2001 Op 96-jarige leeftijd is in Haarlem architect J.P. Kloos overleden. Hij was misschien wel de laatste voorvechter van de zuivere beginselen van de Nieuwe Zakelijkheid in de architectuur. Kloos, in 1905 in Schiedam geboren, raakte in de ban van de moderne beweging toen hij in het begin van de jaren twintig op de mts in Utrecht zat en daar getuige was van de bouw van Rietvelds Schröderhuis (1924). Van grote betekenis voor zijn ontwikkeling was de tijd waarin hij stu deerde aan de Academie van Bouwkunst in Amsterdam en tegelijkertijd als opzichter-tekenaar werkte aan het door architect Duiker ontworpen sanatorium Zonnestraal in Hilversum (1926-1928) en vervolgens de periode waarin hij in Parijs projectleider was bij de bouw van Dudoks studentenhuis in de Cité Universitaire (1928—1932). Na zijn verblijf in Parijs kwam hij naar Nederland terug om zich hier als lid van de Groep '32 en de vereniging 'de 8' actief in te zetten voor de moderne architectuur en zich als zelfstandig architect te manifesteren. HANNIE KOOMEN-DE LANGEN NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 177