maakte ik een reisje naar Leamington, Oxford, Bath en Bristol, welke plaatsen ik anders zeker niet gezien zou hebben. Ik had voor Leamington en Oxford brieven van aanbeveling mede gekregen. De familie te Leamington, wier naam mij ontschoten is, bracht mij naar het dichtbijgelegen beroemde Warwick Castle en de Heer Dr. Johnson van het Observatory te Oxford een beroemd Engelsch sterren kundige verzocht mij bij hem te luncheon. Hij kon, zeide hij, tot zijn leed wezen mij niet anders van dienst zijn, omdat juist op dien dag een jaar- lijksche vergadering van beroemde Europeesche sterrenkundigen ten zij- -44- nen huize zou gehouden worden. Dr. Johnson had een mooi, intelligent, Engelsch gelaat en was uiterst minzaam; terwijl ik met hem aan het pra ten was kwamen de beroemde fransche astronoom Le Verrier, een lelij ke blonde man en de niet minder beroemde Rus Struve, een dikke man met een Tartaarsch uiterlijk binnen. Ik liet de Heeren alleen, belovende voor de lunch terug te komen, maar kwam eerst laat in den middag bij den Heer Johnson terug, die mij te dineeren hield. De reden daarvan was dat ik den geheelen dag door de stad geboemeld had en aan de rivier een éénmansgiek had gehuurd waarin ik een heel eind ver was weggeroeid. Van Bath en Bristol herinner ik mij weinig, vermoedelijk omdat ik er geen introductie brieven had. Gedurende mijn verblijf te Londen maakte ik ook een voetreis met den Heer David Koning naar Canterbury, een flinke wandeling, maar ik was jong en had flinke longen en beenen. Dat belette echter niet dat ik in een hotel aangekomen en lunch besteld hebbende in afwachting van de opdiening in een stoel in slaap viel en David Koning alle moeite had om mij wakker te krijgen. Wij bezichtigden de prachtige kathedraal en keer den per trein naar Londen terug. - David Koning was een bekwaam musikus pianist en componist en als zoodanig was hij geïnviteerd bij vrienden van hem, bij wie de toen nog jeugdige en later zoo beroemde violist Joachim viool zou spelen. Ik bracht dien avond David Koning tot aan het huis van zijn vrienden maar daar ik niet geïnviteerd was bleef ik buiten voor het open raam staan luisteren naar het heerlijke vioolspel van Joachim, die toen even als ik, ongeveer 19 jaar oud moet geweest zijn. Van David Koning had ik in Amsterdam les in het zingen gekregen, maar zonder succes, daar ik wel goeden wil had en muzikaal was, maar het voornaamste miste, namelijk stem. De muziek noten heb ik nooit kunnen leeren. Te Londen ging ik in zijn vrije uren uit met den zoon van den Heer Dennys, die een betrekking had bij de Bank of England. Hij stelde mij in de gelegenheid om daar de goudkamers en het maken van bankbilletten te zien. Anderen brachten mij naar St. Paul's en de daar bestaande whis- Haerlem Jaarboek 2001

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 44