geruimen tijd gratis logis in de gevangenis op den Heiligen weg, waar nu de badinrichting is en werden later gevonnisd. Aangezien men destijds nog geen rijtuigen voor gevangenen had, werden de booswichten geboeid van de gevangenis naar het Paleis van Justitie gebracht geëscorteerd door cavalerie, infanterie en dienders, terwijl de Heilige weg en Leydsche straat Prinsengracht afgezet waren. Ik heb ze toen eenmaal bij toeval gezien. Toen de bende aan het ingooyen van ruiten was op de Keizersgracht over het Molen pad en de Heer van der Hoop, chef van Hope Co. op zijn stoep naar het gepeupel aan den overkant stond te kijken, kwam een ~53~ werkman hem zeggen dat zij later bij hem zouden komen waarop hij hem dood leuk bedankte voor de boodschap en een kwartje gaf voor de moei te. De Heer van der Hoop was een kranige zeventiger en toen het beurs- uur - 3 uur - naderde en hij onzeker was of de andere chefs van Hope Co. op de beurs zouden komen, daar de paniek in de stad groot was liet hij, ofschoon sedert lang niet meer naar de beurs gaande, zijn galakoets met de beeren bok met zilveren klauwen en koetsier en palfrenier in gala liverij voorkomen en reed daarmede naar de beurs waar het vrij ledig was. Hij bleef eenigen tijd aan zijn pilaar staan om acte de présence te maken en reed toen naar zijn huis terug. Ik hoorde naderhand dat zijn koetsier dit moedige optreden van den Heer van der Hoop lang niet plei- zierig vond. Wij vernamen in onze respectieve Sociëteiten dat vrijwilligers voor de schutterij waren opgeroepen en te huis komende vertelde Papa ons waar wij ons wapenen konden. Hij gaf ons toestemming om ons aan te sluiten en na de taart ter eere van Papa's verjaardag in alle haast opgegeten te hebben, snelden wij de deur uit om wapens te halen en zoo mogelijk uni formen, maar die waren niet meer te krijgen, zoodat wij ons met geweer en patroontas moesten tevreden stellen. Maurits, die student was, werd gecommandeerd naar de Leydsche poort en Stadsschouwburg, waar de studenten verzameld werden en waar zij vrij entrée in de comédie en ver bazend veel pret hadden. Ik had het ook best in de Waag op de Boter markt - thands Rembrant'splein - waar wel iooo schutters in uniform en in burgerkleeding verzameld waren. Wij werden in compagnieën inge deeld en deze weêr in secties, want er moest gepatrouilleerd worden. Er was nog veel gisting in de stad en officieren waren in de Kalverstraat gemolesteerd. Dat neemt niet weg dat wij ons in de Waag en daarbuiten dol amuseerden en allerlei vaderlandsche en andere liederen zongen. Er waren een massa Duitschers en Joden uit den fatsoenlijken stand als vrij willigers opgekomen en die waren in den regel goede zangers. Men schat te het aantal vrijwilligers op iooo zoodat met inbegrip van de Schuttery CHRISTIAAN VAN LENNEP

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 53