sen) waarin o.a. zijne vrouw danste en de mooie Mademoisell Ropiquet en een zekere Carré die opsprong en twee maal ronddraaide voor hij weêr op zijn voeten terecht kwam. Van de beroende fransche tragédiennes zag ik Mademoiselle Georges, de in haar jeugd maitresse was geweest van Napoleon i en Rachel de onovertroffene. De eerste was een statige, gezette vrouw van ruim zestig jaren, met mooie restes79' en een prachtig collier paarlen, een geschenk van haar vorstelijken minnaar. Zij speelde voortreffelijk als Athalie.80* Twee malen heb ik Rachel zien spelen als Phèdre en als Hermione81', eens -56- van het schellinkje, waar de plaats 1,- kostte en eens in de loge bij Papa. Wij kwamen opgetogen thuis. Zulk spel heb ik nooit meer gezien en wordt ook niet meer vertoond. Sara Bernard gelijkt in de verte niet op het sobere spel van Rachel al heeft zij een voix d'or en Agar, die Rachel nabootste was goed, maar veel minder. In tegenstelling met Georges was Rachel slank met mooi gemodeleerde armen en handen en een echt klas siek en tragisch figuur. Zij schreeuwde nooit maar men kon haar overal goed verstaan en zij had van die oogenblikken die de geheele zaal elek- triseerden. Zij was geen schoonheid om op te verlieven, maar zij had een mooi klassiek hoofd, waarop niets viel aan te merken. In de Phèdre was zij goed gesecondeerd door haar broer Felix en door de acteur die de rol van Theseus vervulde. Er werden destijds ook duitsche opéras gegeven en ik hoorde daar in 1848 de beroemde bas Formes, wiens stem naar men beweerde nog zwaarder was dan die van Lablache. Ik hoorde hem in de Figaro's hoch- zeit en in die Entführung aus dem Serail.82* Hij was Weenen ontvlucht waar hij op de barricades gevochten had en was een prachtige kerel met lang golvend hair dat hem over den hals viel en een uitmuntend akteur. Ik heb met hem een aardige scène gehad toen ik bij Hope Co op kan toor was. Er was een uit Weenen op hem getrokken wissel ontvangen en mij werd opgedragen dien te inkasseeren, daar ik duitsch sprak. Formes had kamers op de hoek van het Koningsplein en Heiligen weg en bij gele genheid dat men hem een sérénade had gebracht en hij, om te bedanken, een lied had gezongen, had men het op de brug van de Heeren Gracht kunnen hooren. Toen ik boven op de iste étage was gelaten vond ik twee heeren zitten voor een tafel vol met uitgetelde rijksdaalders guldens, een heerlijk gezicht voor iemand die een wissel komt ontvangen. Aan Formes, die boven was, werd het wisseltje gebracht. Hij kwam eenige oogenblikken later beneden en begon in de deur staande dadelijk te bul deren tegen den schweinhund die het gewaagd had op hem te trekken; hij had al zijne schulden vóór zijn vertrek betaald, had geene crediteuren enz. enz. wat ik betwijfelde, want hij was hals over kop gevlucht, anders Haerlem Jaarboek 2001

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 56