der logés. De Galways logeerden in een Pension, waar ik Mary Theresia bezocht en ik beloofde haar dat ik in September aan de Niagarafalls zou komen, waar zij ook zou zijn, maar het noodlot heeft er anders over beschikt. Ik heb haar nooit teruggezien. Bailor was dadelijk na onze aankomst te New York doorgespoord naar Washington om zijne opwachting bij den minister van buitenland- sche zaken te maken en zijn ontslag in te dienen en ook om een oude vlam van hem ten huwelijk te vragen n.l. Miss Wadsworth een beauty en dochter van den Commodore Wadsworth van de Amerikaansche marine. -62- Later maakte ik haar kennis. Wij bleven in New York maar enkele dagen en bezochten Wall street en het kantoor van J.G. King een schatrjijjk bankier, voor wien ik een credietbrief van Hope Co had. In het Hotel maakten wij kennis met een Amerikaansch jong mensch van onze jaren, een heel aardige jongen, maar voor wien wij door den Hotelhouder gewaarschuwd werden als zijnde een gevaarlijk sujet zoodat wij hem lie ten slippen. Er was in het Hotel binnenkomende een enorme Hall met gemakkelijke banken tegen de muren die 's avonds vol zaten met jonge lieden, die veel lawaai maakten en er om parieerden wie het verst kon spuwen. Wij vonden dat misselijk en verwonderden ons dat de Ver- eenigde Staten zooveel knappe menschen hadden als de jonge lui zich op die wijze vermaakten. Ik hoor dat die liefhebberij nog bestaat. Van New York spoorden wij naar Philadelphia, waar wij ons maar één dag ophielden om door te sporen naar Baltimore, waar wij een geruimen tijd zouden blijven. Ik had een credietbrief van Hope Co op de ban kiers Oelrichs Lurman en een introductie brief van den Heer Vijel voor zijn zwager Gorter. Vijel was bekend als de beste indigo kenner in Amsterdam en een vriend van Jan Mertz zijnde had hij mij eens te dinee- ren gevraagd en had ik met zijn aardige vrouw kennis gemaakt. Op die wijze was ik aan een introductie brief voor haar broeder gekomen. Ik weet niet meer in welk hotel wij afstapten, maar het was heel goed en wij werden bediend door negers, die toen nog slaven waren, maar heel goed behandeld werden. De slaaf die onze kamer deed, bediende ons ook aan tafel en zorgde altijd dat wij de lekkerste schotels te eten kregen. Er was een lange table d'hote, waar wel 100 menschen aanzaten en in een hoek van de eetzaal stond een kleinere tafel met een uithangbord, waarop geschreven stond 'Gentlemen in a hurray' waaraan de reizigers die met de spoor weg moesten in vliegende haast staande wat naar binnen sloe gen. Go ahead en Time is money zijn de spreekwoorden die in de Vereenigde Staten flink in praktijk gebracht worden. Het Amerikaansche eten beviel mij wel, er was niet veel verschil met het Europeesche behal ve dat men er geen groenten kan bereiden. Die eet men alleen lekker in Haerlem Jaarboek 2001

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 62