Ten geleide De actualiteit van het verleden, zo zou je het motto van de jaarboeken reeks van de Vereniging Haerlem kunnen noemen. Dat is terug te vinden in het artikel dat Jaap Temminck schreef over de jubilerende Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen. Deze be langrijke instelling waar wetenschap en maatschappij elkaar ontmoeten en inspireren is alweer 250 jaar in Haarlem gevestigd. Het mooi gerestau reerde Hodshonhuis aan het Spaarne is een waardig onderkomen voor een dergelijk instituut. Het verblijf van Pieter Jelles Troelstra in Haarlem begon minder aan genaam. Hij zat in 1900 een maand in de Haarlemse gevangenis omdat hij het Hof beledigd had. Zijn vrouw, de schrijfster Nynke van Hichtum, vol tooide in haar Haarlemse jaren het boek Afke's tiental dat vele herdruk ken zou krijgen. Tineke Steenmeijer-Wielenga beschrijft het leven van deze vrouw. Aardig om in de zomer te lezen zijn de jeugdherinneringen van Chris- tiaan van Lennep, de zoon van de schrijver Jacob van Lennep. De fami lie bracht van 1832 tot 1845 de zomer door op de buitenplaats Woestduin en Christiaan beschrijft het verblijf daar als een leven in een aards para dijs. Nop Maas schreef een inleiding en annoteerde de tekst. De Haarlemse notarissen vinden in dit jaarboek al hun voorgangers terug vanaf 1500 tot 1815. Er valt in het artikel van Henri Spijkerman te lezen hoe zij benoemd werden, hun familierelaties en welke functies zij nog meer bekleedden. Tot onze grote spijt moeten we dit jaar het overzicht van de in het laat ste jaar gerestaureerde gebouwen in Haarlem missen. Volgend jaar hopen wij weer op deze bijdrage van de afdeling Monumentenzorg van de ge meente Haarlem te kunnen rekenen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 7