Het zegel van de Hollandsche Maatschappij uit 1752 bevat de tekst Deo et Patriae Voor God en Vaderland) en de woorden Sigillum Societatis Scientiarum Batavo Harlemensis. (Zegel van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem) pen een koninklijke goedkeuring gekregen: de Engelse Royal Society (1660), de Académie Royale des Sciences in Frankrijk (1666) en de Prui sische Societas Regia Scientiarum (1700) zijn maar enkele voorbeelden. In de verdeelde republiek der Nederlanden met zijn zeven bijna zelfstan dige gewesten was zo'n steun niet goed mogelijk. In het gewest Holland werd het in 1752 een Hollandsche Maatschappij, de eerste die in de Repu bliek werd opgericht. Dat het initiatief uit Haarlem kwam lag niet voor de hand en is wel bijzonder. Het initiatief kwam van vooraanstaande burgers, om niet te zeggen republikeinen. Toch zochten ze ook hogere bescherming en boden ze het beschermheerschap aan de toen zesjarige erfstadhouder Willem v aan, die dit aanvaarde. Sindsdien is steeds het staatshoofd protector van de Maatschappij geweest. Bij vorstinnen werd het haar echtgenoot. De Staten van Holland erkenden de Maatschappij door het geven van een octrooi. Aan de latere pogingen van koning Lodewijk Napoleon om de Maatschappij te doen opgaan in een Nationale Academie wist men weer stand te bieden. Toen was men daar trots op. Achteraf lean men zich afvragen of dit verstandig is geweest. Directeuren en leden De Maatschappij kent directeuren en leden. De directeuren zijn door gaans vooraanstaande leken die belangstelling voor de beoefening van de wetenschap hebben. Zij betalen een entreegeld en contributie. De leden zijn de echte beoefenaars der wetenschap, meestal afkomstig uit acade mische kring. Van hen wordt verwacht dat zij regelmatig in de Verhan delingen van de Maatschappij publiceren en meewerken bij het samen stellen en beoordelen van de prijsvragen. Zij kregen geruime tijd reis- en verblijfskosten uitgekeerd. Het aantal directeuren en leden loopt door de tijd uiteen. Kort na de sis. societ.scientj BATAVO HAH.J? LEMEHS-jjtr JAAP TEMMINCK

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2001 | | pagina 83