bleef al het bestaande De Key-werk van de doorgang aan de gangzijde gespaard. In 2002 moest de raadzaal opnieuw worden uitgebreid in verband met de invoering van het duale stelsel in de gemeentepolitiek. De vergaderta fel diende met zes plaatsen te worden uitgebreid en de glaspui uit 1986 moest op last van de brandweer brandwerend worden uitgevoerd. Dit vormde een mooie gelegenheid om de gehele raadzaal onder handen te nemen. Er kwam een nieuwe vergadertafel met nieuw meubilair. Dat nam meer ruimte in beslag zodat ook de publieke tribune moest worden aan gepakt en geheel vernieuwd. De invalidentoegankelijkheid werd verbe- —221— terd. Verwarming en verlichting werd geheel vervangen en alles werd opnieuw geschilderd. De twee doorgangspartijen naar de achter de raad zaal gelegen antichambre behielden hun oude kleurstelling. Daarentegen werden de raamluiken in een passendere kleur geschilderd. Tevens werd besloten de ingang van de raadzaal weer terug te brengen in de situatie uit 1595 naar het oorspronkelijke ontwerp van Lieven De Key. Daarmee zou een van de oudste stukjes van het stadhuis weer in ere hersteld zijn. Bovendien zou het poortje een mooi contrast vormen met de volledig nieuwe inrichting van de raadzaal. Uitgangspunt bij de recon structie vormde een prent van W. Hendriks uit 1815 en het oorspronkelij ke werk aan de gangzijde. Op de prent is duidelijk de gehele poort te zien met de vlakvullingen tussen de boog en de natuurstenen afdeklijst en het overige natuursteenwerk. Het te reconstrueren deel kon op twee manieren worden uitgevoerd; geheel in metselwerk of in imitatie stucwerk. De in 1986 gesloopte boog was uitgevoerd in imitatie baksteen-stucwerk en daarom is uiteindelijk besloten ook de reconstructie in die techniek uit te voeren. Zo is voor de kritische beschouwer te zien dat een gedeelte van de doorgang is gere construeerd. De nieuwe natuurstenen onderdelen werden door de firma Swaalf geleverd en de nieuwe sluitsteen met een modern uitgevoerde leeuwenkop is van de hand van kunstenaar Joep van Opzeeland. Allen uit Haarlem. Hierna kon aannemersbedrijf Poell en van der Putten het randwerk zoveel mogelijk verstevigen en opvullen met stukjes metsel werk. Het imitatie baksteen-stucwerk werd aangebracht door de firma Delstuc uit Monster. Uitvoering Bijdrage van A. van Delden, stucadoor van de fa. Delstuc Nadat uiteindelijk besloten was om het Poortje van Lieven de Key in stucwerk te reconstrueren, ben ik aan de hand van een paar opgestuurde MONUMENTENZORG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 223