Jhr. mr. B.W.F. van Riemsdijk 23 augustus 1906-18 februari 2002 Op 18 februari 2002 overleed op de hoge leeftijd van 95 jaar Jonkheer mr. Barthold Willem Floris van Riemsdijk. Opgegroeid in Aerdenhout - zijn vader was directeur van de Opregte Haarlemsche Courant - studeerde hij vervolgens rechten in Utrecht. Na een korte tijd werkzaam te zijn geweest bij een Haarlemse bank deed hij in 1932 zijn intrede bij Joh. Enschedé en Zonen. In dat jaar hadden de drie firmanten van het bedrijf besloten de firma om te zetten in een Naamloze Vennootschap. Er waren nog geen commissarissen en geen ondernemingsraad. Een jaarverslag was niet nodig, de jaarcijfers waren voldoende. Als weinigen heeft Barthold van Riemsdijk de enorme veranderingen in het bedrijf en in de maatschappij sedertdien kunnen overzien en er zelf deel van uitgemaakt: de bezuinigingen vóór de oorlog, de oorlogsdagen waarin hij als militair gewond raakte, met daarna de moeilijke bezettings jaren, de bevrijding gevolgd door een geweldige inspanning voor de wederopbouw, de bijzondere ontwikkelingen met betrekking tot Indo nesië en tenslotte de ingrijpende technologische vernieuwingen in de gra fische industrie. Bij al die veranderingen was hij in het bedrijf betrokken, eerst als adjunct-secretaris, vervolgens als secretaris van de directie en van de vennootschap en sedert 1949 als directeur tot 1967. Daarna nog als adviseur en tenslotte als com missaris tot 1978. Naast de ge deelde directieverantwoorde lijkheid behartigde hij in het bedrijf in het bijzonder de per soneelszaken, de financiën, de administratie en het secretari aat. Sportief van lichaam en geest en met een natuurlijke opge wektheid verrichtte hij onder alle omstandigheden zijn werk toegewijd en met animo. Er ont stond daarbij als vanzelf een zekere gezelligheid waar mijn broer en ik als jongere collega's ook volledig in werden betrok ken. Hij had een duidelijke mening en bleef bij alle veran- NECROLOGIEEN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 275