Leiden was het de invoer van Engelse wol die vanaf ongeveer 1400 een belangrijke impuls gaf aan de productie en export van laken. Het hoog tepunt van de Leidse lakenindustrie werd omstreeks 1480 bereikt. Tot in Zweden werden de Leidse stoffen verhandeld. Een laatste punt van over eenkomst van Leiden met Haarlem vormde het grote aandeel dat deze bedrijfstak had in de stedelijke inkomsten, en de bijbehorende bemoei enis van de overheid met de ambachtslieden.™» In de vijftiende en het begin van de zestiende eeuw was ongeveer vijf entwintig procent van het aantal drapeniers vrouw. Dit is een groter per centage dan het gemiddelde aantal zelfstandige brouwsters in Haarlem in -35- de eerste helft van de zestiende eeuw. De vrouwelijke drapeniers die de grotere bedrijven en het meeste aanzien bezaten waren getrouwd of weduwe geworden. De vrouwen die nooit trouwden en toch werkzaam waren als lakenhandelaar hadden het moeilijker. Waarschijnlijk maakten zij een zeer klein deel uit van het totale aantal vrouwelijke drapeniers.75» Een verschil met de vrouwelijke brouwers is dat een derde van de drape niers een echtgenoot had die nog leefde. Hoewel dit misschien ook een enkele maal voorkwam bij de brouwsters waren de meeste van hen wedu we. Bovendien was het in bijna alle gevallen het bedrijf van de overleden echtgenoot dat de brouwsters voortzetten. Bij de Leidse drapeniers was dit niet vanzelfsprekend. Van de twaalf vrouwen die samenwoonden met een nog levende echtgenoot werkte er één samen met haar man, drie had den een eigen bedrijf en van de andere acht is het niet bekend of het bedrijf werd gedeeld. Met betrekking tot de weduwen is het slechts bij een van de veertien vrouwen zeker dat zij het bedrijf van haar echtgenoot voortzette. Een groot aantal van de brouwsters in Haarlem en Gouda stond aan het hoofd van een middelgroot tot groot bedrijf. Bij de Leidse vrouwelij ke drapeniers was dit niet het geval. Waarschijnlijk zette slechts een enkele keer de weduwe van een grote drapenier het bedrijf voort. Het was echter zeer moeilijk voor een vrouw om een bedrijf groot te maken dan wel te houden. Dit was enerzijds een gevolg van de politieke invloed die de drapeniers hadden, anderzijds van de verplichting tot reizen die het beroep met zich meebracht. De grote drapeniers gingen regelmatig naar Calais om te onderhandelen over de prijs van de Engelse wol. Een geor ganiseerd systeem waarbij enkele vinders van het gilde alle lakenhande laars vertegenwoordigden, ontbrak. Ook waren de grote drapeniers de woordvoerders van de stad in onderhandelingen met andere steden en afzetmarkten. In hun thuisstad hielden zij toezicht op de productie en verwerking van de grondstoffen. In een samenleving waarin vrouwen geen politieke status of aanzienlijke invloed bezaten was het voor hen MARJOLEIN VAN DEKKEN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 37