mm Ten geleide De jaarboeken van de Vereniging Haerlem laten vaak zien dat heden en 7— verleden telken male in elkaar grijpen. Zo is het jubileum dat het Haar lemse bedrijf Joh. Enschedé dit jaar viert het gevolg van het feit dat Izaak Enschedé op 21 juni 1703 zijn meesterproef als drukker haalde en tot het grafische gilde toetrad. Driehonderd jaar later, in 2003, wordt dit feit fees telijk gevierd. Ons jaarboek besteedt er aandacht aan met een artikel van mr.dr. F.W. Lantink over Johannes m Enschedé. Deze was hoofdredac teur van de Opregte Haarlemsche Courant, een functie die hij combineer de met raadslid, lid Tweede Kamer en vele andere bestuursfuncties. Hij is vooral bekend geworden om zijn rol in 1813 toen hij zorgde voor een soe pele overgang van het Franse naar het Nederlandse gezag. In het door onze vereniging met de Haerlem-prijs bekroonde artikel Bier maakt het leven goed van Marjolein van Dekken wordt aandacht besteed aan de vele brouwerijen in Haarlem die door vrouwen in de zes tiende eeuw werden geleid. Zij geeft hierin een verklaring voor deze vroe ge vrouwenemancipatie. De recente renovatie van de Harmenjanswijk was een goede reden voor een artikel door drs. Th. Kentie over de geschiedenis van deze bij zondere wijk. Boeiend is ook het artikel van Maarten Brock over de ontstaansge schiedenis van de Rooms Katholieke Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De katholieke gemeenschap wilde in het begin van de twintigste eeuw een aparte rooms-katholieke uitleenbibliotheek. Boeken die niet door de censuur kwamen waren er uiteraard niet te vinden. In het artikel is de geschiedenis van deze bibliotheek en haar boekenbezit beschreven tot de fusie in 1964 met de openbare stadsbibliotheek. Zeer gelukkig is de redactie met het feit dat de gemeentelijke afdeling Monumentenzorg weer een verslag van de gerestaureerde monumenten in Haarlem heeft gemaakt. Het is langer dan gebruikelijk, omdat ook het overzicht van 2001, dat vorig jaar ontbrak, is opgenomen. De redactie nam afscheid van twee van haar leden, Cees van Steijnen en Loes Vroom. Wij bedanken hen voor het werk dat zij voor het jaar-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 9