groep 6 (ca. 10 jaar) te laten kennismaken met omgevingsgeschiedenis. De gekozen onderwerpen waren de boekdrukkunst, Haarlemse sporters, het beleg van Haarlem, het verzet in wo n en de Bavokerk. Afronding proefprogramma Schrijver Bies van Ede slaagde er in om het voor kinderen toch moeilijk te begrijpen godsdienstige en politieke conflict met Spanje duidelijk te maken met tal van voorbeelden en vergelijkingen met de tijd waarin wij nu leven. Ook het Archeologisch Museum was bij dit programmaonder deel ingeschakeld. Aandacht voor het verzet in de Tweede Wereldoorlog was op het eer ste gezicht geen gemakkelijke opdracht. Hoe krijg je een groep van 25 kinderen, zittend op een houten vloer, een uur lang stil? Het blijkt dat luisteren naar echt gebeurde verhalen, verteld door mensen die daarbij zelf een rol hebben gespeeld, het antwoord is. Drie verzetsstrijders ver telden hen over hun spannende, maar ook gevaarlijke werk om de Duitsers zo veel mogelijk dwars te zitten. De kinderen bleken goed voor bereid en namen zelfs af en toe het verhaal over door te vertellen wat hun grootouders in de oorlogstijd hadden beleefd. Op deze ochtend werd ook een bezoek aan het Corrie ten Boom Museum afgelegd. Het laatste onderdeel omvatte niet alleen een kennismaking met de Bavokerk, maar ook een rondleiding door ervaren stadsgidsen over de Grote Markt en naaste omgeving. De vrijwilligers in de kerk hebben de kinderen allerlei geheime plekken laten zien, die andere bezoekers vrij wel nooit te zien krijgen. En niet onbelangrijk, ons 'eigen huis' de Hoofdwacht, is veelvuldig bij het programma betrokken. Vele bekertjes limonade zijn er gedronken, waarbij de geschiedenis van het huis is ver teld. De kinderen hebben van de in totaal 5 met ons doorgebrachte (woensdag)ochtenden verslagen en tekeningen gemaakt, waarvan enkele op de website van de Vereniging te zien zijn. Schooljaar 2004-2005 Na afloop is een afsluitend evaluatiegesprek met de leerkrachten van de Bos en Vaartschool gevoerd. Dat zij over deze proef tevreden waren, mag blijken uit het feit dat ze in het nieuwe schooljaar best met ons zouden willen doorgaan. Dat gebeurt weliswaar, maar de werkgroep heeft beslo ten ook een andere school te laten profiteren. Eigen initiatief van een leerkracht van de Veronicaschool heeft ertoe geleid dat ook deze school in de gelegenheid wordt gesteld. Het totale programma voor het school jaar 2004-2005 voorziet nu in een deel bestemd voor de Veronica- en een deel voor de Bos en Vaartschool. JAARVERSLAG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 213