Ten geleide De inhoud van dit jaarboek is even divers als de geschiedenis van onze stad en regio. Ook de discussie over de grenzen van de stad is van alle tij den. Nu de roep om grotere gemeenten weer eens opgeld doet, is het inte ressant om te lezen hoever het grondgebied van Haarlem zich vroeger uitstrekte. Dat was sinds 1389 aan de zuidkant 40 roeden 150 meter) buiten de stadsgracht, Oude Gracht. De 'vrijheid' van Haarlem reikte daardoor niet verder dan wat nu de singels zijn. In 1426 kwam daar nog een afstand van 180 roeden 680 meter) bij waarmee de grenzen van Haarlem voor eeuwen vastlagen. Bert Koene beschrijft hoe de landin richting binnen dit gebied eruit zag en hoe de huidige wijken de Kamp, de Heiliglanden en het Rozenprieel aan hun naam komen. In dit jaarboek figureren regenten en regentessen van het Gerefor meerd of Burgerweeshuis. De bestuurskamer, waar zij hun besognes beleefden, is thans grotendeels overgebracht naar het Historisch Museum Zuid-Kennemerland en dagelijks te bezichtigen. Clara Brinkgreve schrijft over de bouw van het nieuwe weeshuis in de Olieslagerslaan en belicht het leven van enkele wezen. Kleren hebben door de eeuwen heen de man gemaakt, ook in Haar lem. Hoe Lucas van der Steur vanuit een besloten kleermakerij in de twintigste eeuw zijn bedrijf ontwikkelde tot een heren- en damesmode- zaak, zoals die tot voor kort in de Kruisstraat was gevestigd, kunt u lezen in zijn herinneringen. Gertrudis Offenberg gaat in op de afkomst en de levensloop van vaandrig Boudewijn van Offenberch, een van die imposante mannen op twee van de schuttersstukken van Frans Hals. Misschien wel de meest recente 'historische' toevoeging aan Haarlem is het door Joost Swarte ontworpen tapijt voor de Gravenzaal van het stadhuis. Martin Busker heeft het project begeleid en vertelt over het pro ductieproces van het tapijt, dat gemaakt is in India. De rubriek Varia is ook dit jaar weer gevuld door Nop Maas en Ab van der Steur. Deze rubriek is bedoeld voor korte berichtjes, een anekdote, een gedichtje of een spotprent op een historisch voorval. Iedereen die iets

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2004 | | pagina 9