De tweede zoon, Hendrik, geboren te Haarlem op 7 juni 1861 was eveneens tot 21 oktober 1897 met zijn vader en oudste broer lid der firma en zette deze vervolgens voort met zijn jongste broer Adrianus Cornelis. Hendrik was gehuwd met Anna Susanna Wilhelmina Noorduyn, uit welk huwelijk één dochter werd geboren, Anna Susanna Wilhelmina, die de Arnhemse keel- neus en oorarts dr. K.A. Hoekstra trouwde. De jongste van de drie broers Polman Mooij, Adrianus Cornelis, geboren te Haarlem op 9 juli 1868 was getrouwd met Geertruida Maria Swaan, die op 28 janu ari 1923 op Vredenhof overleed. Uit dit huwelijk stamt nageslacht. -52- Adrianus Cornelis overleed te Wannsee bij Berlijn op 18 april 1941. Ik ben wat uitvoeriger op de familie Polman Mooij ingegaan, niet alleen omdat deze de laatste is geweest die Vredenhof nog als complete buitenplaats heeft bezeten (en zelfs nog uitgebreid en gedurende twee generaties heeft bewoond, hetgeen in de drie eeuwen van haar bestaan slechts zeer sporadisch was voorgekomen) maar ook om de transacties, die plaatsvonden bij ontbinding en opnieuw aangaan der firma te verdui delijken. Zo vond op 11 januari 1913 een scheiding en deling plaats tussen de broers Johannes Mattheus en Hendrik. John is dan 'zonder beroep of maatschappelijke betrekking' en woont te Degenbach bij Stuttgart en laat zich vertegenwoordigen door mr. Gerhardus Hendrik Jacobus van der Meulen, advocaat te Haarlem (vermoedelijk zijn zwager). Vredenhof, groot 6.10.52 hectare wordt voor de daaraan toegekende waarde van 50.000,- toegedeeld aan Hendrik, die dan wegens overbedeling 25.000,- aan John moet uitkeren. De helft van dit bezit droeg Hendrik op 17 april 1919 over aan Adrianus Cornelis. Tevoren hadden Hendrik en Adrianus Cornelis als enige vennoten in de vennootschap onder firma Polman Mooij, Vredenhof aanzienlijk uitgebreid door de aankoop van de percelen 1 tot en met v in de op 19 oktober 1904 ten overstaan van nota ris N. Beets te Haarlem gehouden veiling, welke percelen samen onge veer 3.78.60 hectare groot waren; de koopsom bedroeg 37.005,-. Deze percelen waren zuidelijk van Vredenhof gelegen en strekten zich ervóór uit tot voorbij de huidige Westelijke Randweg. Op een oude foto is dit als tuin aangelegde voorterrein nog goed te zien. Naderhand verrees hier de villa Nijenhove van de heer Albert Heyn en werd er de genoemde Randweg aangelegd. Ook van het toen helaas nodige kapwerk is een foto bewaard gebleven. In het alleraardigste boekje Bosch en Vaart, van Heemsteedse buiten plaats naar Haarlems stadskwartier, beschrijven de samenstellers, hoe in deze jaren op de terreinen van de ten noorden van Vredenhof en Eindenhout gelegen voormalige buitenplaats Bosch en Vaart de gelijkna mige Heemsteedse woonwijk tot ontwikkeling wordt gebracht. Ook aan Haerlem Jaarboek 2006

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2006 | | pagina 54