De ambtsketen werd aan weerszijden gevormd door vier bloem- rozetten afgewisseld door drie schakels, die verwijzen naar de Haarlemse geschiedenis. Aan beide kanten werd de keten afgeslo ten door een schakel met het familiewapen van de schenker. Onderaan de keten werd een hanger in bloemvorm geplaatst waar aan de penning met het huidige stadswapen en aan de keerzijde het Rijkswapen hangt. De penningen zijn afzonderlijk gegraveerd en daarna in een sierrand gezet. De keten was berekend op 'frontaal' dragen. Dit hield in dat de eindhaken in lusjes werden gehaakt die zich op de schoudernaad van het jasje of kostuum bevonden. Vanaf 1894 is de nieuwe ambtsketen gebruikt. Een van de twee oude ketens uit 1852 is bewaard gebleven. Daar hoort een apart ver haal bij. Toen tijdens de Tweede Wereldoorlog burgemeester dr. J.E. Baron de Vos van Steenwijk in 1941 ontslagen werd en opge volgd werd door NSB-burgemeester S.L.A. Plekker bleek de mooie ambtsketen plotseling ondergedoken te zijn. Plekker moest geïn- 209 II—VI. Wordt besloten aan den gever den dank der Vergadering over te brengen. Ill* He Voorzitter deelt mededat is overleden de stads-omroeper G Puüt. Zonder hoofdelijke stemming worden Burgemeester en Wethouders op voorstel des Voorzitters gemachtigd, in de hierdoor opengevallen betrekking te voorzien. IV. De Voorzitter zegt, dat hij zich veroorloofd heeft aan de gemeente ten geschenke aan te bieden eene nieuwe ambtsketen voor den Burgemeester. Deze keten is, zoo vervolgt de Voorzitter, ontworpen door den heer W.J.B. Muiier en vervaardigd door de iirma W. Voet#-Zonen, beiden alhier, zoodat het geheel een Haarlemsch karakter draagt. De Vergadering betuigt door applaus hare ingenomenheid met het geschenk. De heer de Kanter, liet woord vragende, zegt, dat de toejuichingen zijne overtuiging bevestigendat de Baad met hem zal instemmen, als hij den Voor zitter een woord van dank brengt voor dit geschenkdat de kenmerken draagt van groote waarde en schoonheid, en niet alleen met veel zorg, doch ook met talent en succes is ontworpen en uitgevoerd. Spreker uit den wensch, dat deze keten in den loop der tijden zal blijken te zijn een zinne beeld van het bestuur van den tegenwoordigen Burgemeester en dat, wan neer eenmaal het tijdstip is aangebroken, hetwelk echter naar hij hoopt nog ver,!verwijderd moge zijn, waarop dit bestuur zal zijn geëindigd, men daar van zal kunnen zeggendat het evenals dit zijn geschenk getuigt van talent en succes. j De Voorzitter betuigt den heer de Kanter zijnen dank voor deze woorden. Notulen gemeenteraadsvergadering 4 juli 1894. JAARBOEK HAERLEM 2007

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 110