Drie eeuwen promotie en prijsuitreiking op de Latijnse school van Haarlem 'De prijs is het bewijs' was de titel van een expositie over vier eeu wen prijsboeken die in 1992 in de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag werd gehouden. Bij deze tentoonstelling werd speciale aan dacht besteed aan de prijsboeken die aan leerlingen van de Latijnse school, de voorloper van het huidige gymnasium, werden uitge reikt.1» Ook de Latijnse school van Haarlem heeft op dit gebied een lange traditie gekend. De school kan bogen op een rijke historie. Haar geschiedenis gaat terug tot 1389, toen Aelbrecht van Beieren, Graaf van Holland het recht om een school te exploiteren, aan de stad overdroeg. Zodoende behoort deze school samen met die van Dordrecht (1253), Rotterdam (1328), Leiden (1324) en Alkmaar (1381) tot de oudste, stedelijke onderwijsinstellingen in ons land. De school was aanvankelijk gevestigd in de Noorder Schoolsteeg tus sen de Smedestraat en de Jansstraat. Omstreeks 1592 verhuisde de school naar het voormalig Cellebroedersklooster in de Jacobijne- straat, op de plaats waar zij nu nog altijd is gehuisvest. De geschiedenis van de Latijnse school is voor het eerst te boek gesteld door rector B.W. Hoffmann in zijn Beknopte geschiedenis van het Gymnasium te Haarlem, verschenen ter gelegenheid van de herdenking van het vijfde eeuwfeest van de school in 1889.2» Een eeuw later zag in 1989 Tempel van Hovaardij: zes eeuwen Stedelijk Gymnasium Haarlem het licht.3' Dit is een bundel waarin diverse auteurs verschillende perioden van de school belichten. Aan het fe nomeen promotie met prijsuitreiking wordt in beide publicaties geen speciale aandacht besteed. Toch gaat het hier om een gewoon te die op de school gedurende ruim drie eeuwen een rol van wezen lijk belang heeft gespeeld. In het rijke schoolarchief, dat is onderge bracht in het Noord-Hollands Archief, bevindt zich voldoende materiaal om dit onderwerp nader in beeld te brengen. Een belang rijke bron van informatie hiervoor is het zogenaamde Scholarchen- DR. J. SPOELDER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 11