den de volgende burgemeestersschakels geplaatst: 1. schakel met de Nederlandse leeuw, 2. De Vos van Steenwijk, 3. Sandberg, 4. Boreel, 5. Schmitz. Aan de rechterzijde is de volgorde: 1. schakel met de Nederlandse leeuw, 2. Cremers, 3. Reinalda, 4. Maarschalk en 5. Pop. Latere aanpassingen aan de ambtsketen (1894-2006) In de loop der jaren is de keten op onderdelen gewijzigd en uitge breid. Zo werd al vrij snel het rozetje boven de penning iets voller gemaakt door het toevoegen van een extra rand met drie tulpjes. Zo schreef het Koninklijk Besluit uit 1852 het ook voor. Door de ontstane traditie van het toevoegen van burgemeesters schakels moest de keten regelmatig aangepast worden. Een pro bleem was ook dat de keten niet altijd meer symmetrisch was. Ook de lengte nam toe. De oorspronkelijke lengte van de keten was be rekend op 'frontaal' dragen. Door de toevoegingen was dat niet meer mogelijk. Er kwamen twee dubbele rozetschakels bij, de lus- haken verdwenen en werden vervangen door drie rijen zilveren jas- seron ketting met sierornamentjes. We nemen aan dat al deze wijzi gingen door de firma Voet en Zn. werden verzorgd. Uitvoering en stijl bleven in overeenstemming met de oorspronkelijke keten. Door al die toevoegingen is de ambtsketen langer en zwaarder geworden. Dat is de draagbaarheid niet ten goede gekomen. Meest al wordt de keten thans met speldjes op de schouder van het kostuum vastgezet, om te voorkomen dat de keten strak langs de hals naar beneden valt. Dat vereist altijd een kleine voorbereiding bij het dragen, wat sommige burgemeesters weieens een beetje lastig vinden. Maar het is de prijs voor het mogen dragen van de fraaie in Haarlem ontworpen en gemaakte ambtsketen, die ooit door burgemeester Boreel aan Haarlem is geschonken. JAAP POP en WIM GROENHART 127

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 129