Harvard. Vanuit zijn huis gaf hij Chronica Botanica (cb) uit, 'an International Collection of Studies in the Method and History of Biology and Agriculture'. Krelage schreef Verdoorn in februari 1946 terug en kondigde de verschijning van zijn boek aan. In diezelfde maand werd Krelage via het ministerie benaderd door een uitgever uit New-York voor een Amerikaanse uitgave van het boek. Van der Plassche gaf Krela ge alle rechten van het boek, evenals het gebruiksrecht van alle clichés, mocht het tot die uitgave komen. Van der Plassche beschouwde het als een eer voor Nederland als de uitgave tot stand zou komen. Zijn enige voorwaarde was de levering van 100 gratis exemplaren voor het ministerie. Ook Verdoorn was uiteraard geïn teresseerd in het boek en hij wilde het ook wel opnemen in cb. Zo stond Krelage begin 1947 voor de keus aan welke uitgever hij de voorkeur zou geven. Hij gaf de voorkeur aan Verdoorn - helaas - zoals het vervolg zou leren. Verdoorn bevestigde in 1948 zijn bereidheid tot uitgave, maar zei erbij dat hij geen garantie kon geven over het tijdstip van uitgave. Wel vroeg en kreeg hij allerlei overdrukken van platen uit het boek en ander waardevol historisch materiaal van Krelage. In 1949 kwam Verdoorn met het verzoek om een verkorte Engelse vertaling van het boek (100.000 woorden, ongeveer 200 bladzijden). Beide man nen kwamen overeen dat Krelage de Engelse tekst die hij in de periode 1937 tot 1939 had gemaakt en die alleen handelde over de 'artikelen' (gewassen) van de bloembollenhandel, zou inkorten en zou aanvullen met een hoofdstuk over de geschiedenis van de export. Bovendien zou Krelage de tekst en het statistische materiaal actualiseren tot en met 1948. Verdoorn wilde het boek uitgeven in A New Series of Plant Science Books, een reeks die hij in 1938 was begonnen. Hij beloofde te zorgen voor een Amerikaanse redacteur met kennis van de historie van de tuinbouw. In de catalogus (oplage 35.000) van The Chronica Botanica Co. International Plant Science Publishers van april 1950 kondigde Verdoorn Three Centuries of Flowering Bulbs in the Netherlands aan als een van de 'volumes in preparation'. In mei 1950 stuurde Krelage zijn manuscript naar Verdoorn, zij het nog zonder de sta tistische gegevens tot en met 1948. Verdoorn liet het manuscript typen en stuurde het voorzien van zijn opmerkingen in september weer naar Krelage. Eind december zond Krelage het gereviseerde manuscript weer naar Verdoorn, nu met complete statistische data en begeleid van de wens dat het boek in 1951 zou verschijnen. MAARTEN TIMMER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 145