24- Het gewraakte citaat stond in het gedenkboek van de Bond van Bloembol lenhandelaren dat in 1950 verscheen. Krelage nam een groot gedeelte van p. 66 op, waar o.a. stond (het gedenkboek was in het Engels): 'We too had eagerly accepted the promise of freedom, but this did not include freedom of enterprise. The American proposals to improve world trade and labour conditions sounded to us, in our hard world, like music, but after the Inter national Trade Organization was established there were so many restricti ons and reservations that the melody was spoiled and one could no longer hear the freedom motif. 25- Op 7 augustus 1945 verzocht Krelage aan de rechtbank zijn naam te mogen veranderen van Ernst Heinrich in Ernst Hendrik, omdat het voor een Nederlands staatsburger een schande was geworden 'een zoo Duitsch klin kende voornaam te hebben'. Ook zijn zoon deed een dergelijk verzoek. Beide verzoeken werden afgewezen (nha, archief Krelage, inv.nr. 199). 26. Jacob Heinrich Krelage, geboren in 1912, trouwde in 1949 met Catharina Sophia Rink. Hij was ambtenaar bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij kwam in 1965 bij een eenzijdig auto-ongeluk om het leven. 27. Weekblad voor Bloembollencultuur 62 (1953-1954), 22 januari 1954, p. 260. 28. Dit citaat is uit het voorwoord dat Lanjouw schreef voor Essays in bio- history and other contributions presented bij friends and colleagus to Frans Verdoorn on the occasion of his 60th birthday, Utrecht 1970, redactie P.Smit en R.J.Ch. V. ter Laage. Verdoorn was in 1966 zestig geworden, maar door zijn voortdurende aanvullingen en verbeteringen duurde het tot 1970 eer het boek verscheen. De biografische bijzonderheden over Ver doorn heb ik aan dit boek ontleend. 29. Van de correspondentie over deze episode zijn waarschijnlijk niet alle brie ven bewaard gebleven, zoals blijkt uit opmerkingen en verwijzingen in de wel bewaard gebleven brieven. Helaas heeft T. Hoog geen archief nagela ten. 30. Verdoorn stuurde van deze brief een afschrift aan prof.dr. Johanna Wester- dijk, een markante persoonlijkheid die in 1906-1952 directeur was van de stichting Phytopathologisch Laboratorium W.C. Scholten. Krelage ging vriendschappelijk met haar om. Het is niet onwaarschijnlijk dat Westerdijk haar invloed heeft gebruikt bij de pogingen om de Amerikaanse uitgave tot stand te brengen. 31. Op 7 augustus 1956 schreef hij aan mevrouw Krelage dat hij de vorige win ter wel had geschreven en dat hij een kopie van die brief insloot. Op de envelop tekende mevrouw Krelage aan dat er geen kopie was bijgesloten en dat ze geen brief had gekregen. Ook schreef Verdoorn dat hij nog steeds werkte aan het manuscript. 32. Hoog was tot eind 1955 ondervoorzitter van de kavb. Hij bekleedde die 158 JAARBOEK HAERLEM 2OO7

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 160