wat een armoede en schamelheid hebben we ons laten welgeval len? Het verleden werd een 'verkeerd verleden', iets waar we voor al niet naar terug moesten, iets waar we dan ook weinig aan had den om richting te geven aan ons leven. Godfried Bomans bij voorbeeld verafschuwde een deel van zijn rooms-katholieke jeugd en voelde achteraf 'een hevige drift' tegen de kerk die hem met al die sexuele geboden en vooral verboden had beknot: 'we zijn bela zerd'. Maar tegelijkertijd wist hij dat daarmee ook veel verloren was gegaan en betreurde hij dat er zelfs geen 'brandgangen naar het ver leden, het innige en vertrouwde' waren overgebleven.4' Dit is slechts één voorbeeld, maar zo waren er meer. In het alge meen kan worden vastgesteld dat in de jaren zestig de vanzelfspre kende band met het verleden werd doorgesneden. Dat verklaart ook de sterke a-historisering van het parlementaire debat, wat ove rigens ook een gevolg was van het feit dat kamerleden niets meer van geschiedenis afwisten, zoals bleek bij het proefwerk dat het Historisch Nieuwsblad hen eind 1996 afnam, met als gemiddeld cij fer een 4+.5' Maar dit alles is geen voldoende verklaring. Dat er meer aan de hand is blijkt vooral uit het feit dat het geen typisch Nederlands verschijnsel is. In tal van landen maakt men zich grote zorgen over de geringe historische kennis. Wie daar een klein onderzoekje naar wil doen kan het best de zoekterm 'historical ignorance' intikken op Google en de klachten stromen dan binnen. En dat zou er wel eens op kunnen wijzen dat er niet alleen nogal wat mensen zijn die domweg niet zo geïnteresseerd zijn in geschiedenis, maar vooral ook dat het een erg moeilijk vak is. Het verleden is lang en bevat tal van jaartallen, erg veel feiten en allerlei ingewikkelde voorvallen. Ook bij een zekere belangstelling blijkt het toch erg ingewikkeld te zijn om wat greep te krijgen op dat verleden. Wat zou daar aan te doen zijn? Een verbetering van het kennisniveau kan niet gezocht worden in het herstel van de verzuiling, kan enigszins worden bevorderd door het geschiedenisonderwijs te verbeteren - al is dat een werk van lange adem - maar het grootste effect kan wellicht bereikt worden door systematisch na te denken over de manier waarop historische kennis wordt aangeboden. Voorplat van het boek In de ochtend van het leven door Theo Thijssen, uit gave Het Spectrum. PIET DE ROOY 165

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 167