geheel toegankelijk was voor het bezoekende publiek. Mits goed toegepast zou de nieuwe techniek ook in de monumentenzorg gehanteerd moeten worden. Het werkt alleen tijdbesparend en daardoor in de meeste gevallen ook kostenbesparend en doet, naar mijn mening, niets af aan het resultaat van de restauratie. Voorlopig ziet het gewelf er weer prima uit zodat de bezoekers van de kerk kunnen genieten van dit prachtige stukje vakwerk. Ik ben er trots op dat ik deze werkzaamheden, uit naam van de gemeente Haarlem, heb mogen begeleiden en dat er zulke geweldi ge vakmensen dit werk tot een uitzonderlijk goed einde hebben gebracht. Restauratie van het toegangshek van de algemene begraafplaats Akendam Geschiedenis Het toegangshek van de huidige hoofdingang van de begraafplaats is gelegen aan de Kleverlaan. Vroeger was de hoofdingang aan de Schoterweg. Dit is veranderd in 1916 tijdens de uitbreiding van de begraafplaats. De hoofdingang bestaat uit vier gemetselde pijlers, paarsgewijs geplaatst aan weerzijden van de oprijlaan naar het mausoleum. Tussen deze pijlers zijn in sober smeedwerk uitgevoerde draaihek- ken geplaatst, dubbele ter afsluiting van de oprijlaan en twee enkele ter afsluiting van de voetgangersdoorgang. De vier pijlers staan op een kruisvormig grondplan en bestaan uit een basement van zand steen en opgaand metselwerk in rode baksteen dat aan de bovenzij de door een fries met kroonlijst wordt afgesloten. Ter bekroning heeft elke pijler een met festoenen omklede asurn die, evenals het fries en de kroonlijst, is uitgevoerd in zandsteen. Het dubbele draai- hek, dat de oprijlaan afsluit, heeft aan de bovenzijde een spiegel boog. Daaronder bevindt zich een slang die in zijn eigen staart bijt. In de grafkunst is dit een eeuwigheidsymbool.De loophekken aan weerszijden zijn gedecoreerd met centraal geplaatst rozetten. De draaihekken waren zilvergrijs geschilderd. Het onderhoud In het verleden zijn de hekken wel onderhouden, maar door gebrek aan voldoende financiële middelen verwaterde het onderhoud en verloor het hekwerk zijn beschermende verflaag. Door corrosie van WIM SI ETS MA 197

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 199