Korte Begijnestraat 18 t/m 36 - Johannes Enschedé Hof Toen Korte Begijnestraat 18, een gebouwencomplex dat onderdeel van Drukkerij Johan Enschedé was, werd gesloopt is de gevelsteen de 'Spinnekop' welke boven een van de toegangen zat door een werknemer veiliggesteld. De Haarlemse kunstenaar/striptekenaar Joost Swarte en architect Henk Döll kregen van de Woonmaat- schappij opdracht om op deze plek een nieuw hofje te ontwerpen. Zij hadden samen ook de naastgelegen nieuwe Toneelschuur ont worpen. Het nieuwe hof ligt tegen het oudste hofje van Haarlem aan, de Bakenesserkamer. Het bestaat uit vijf huisjes en vijf appartementen rond een binnenpleintje en vormt eigenlijk een uitbreiding van de Bakenesserkamer. Swarte is vooral verantwoordelijk voor de bij zondere met een lichte curve uitgevoerde gevelwand langs de Korte Begijnestraat, die zo het oude profiel volgt van de vroegere bebou wing. Hij noemt de in een mooie gemailleerde donkere handvorm baksteen opgetrokken wand zelf een soort tentoonstellingswand. In de gevel zitten tal van objecten en vormgevingstrucjes ver werkt. Twee met goudverf beschilderde vlakken reflecteren het licht. Verder heeft hij een strook gepolijst graniet in de gevel ver werkt. Ter hoogte van het trappenhuis zit een glas-in-loodraam waarin een grote vulpen een boom water geeft. In plaats van blade ren groeien aan de takken de letters van het alfabet. Omdat het een hofje betreft voor wat oudere bewoners, heeft hij er ook een boom pje bij gemaakt waaruit kleine vergeelde lettertjes vallen. Verder prijken er in de gevel twee gevelstenen, één oude, name lijk de genoemde 'Spinnekop', en een nieuwe. Dat is een heel speci aal vormgegeven naamsteen van het Johannes Enschedé Hof, die in hardsteen is uitgevoerd. Deze is door de Haarlemse firma Troupin Natuursteen bv gehakt met de naam in een soort loden drukletters die net als vroeger in spiegelbeeld staan. Op de plaats van dit nieu we hof heeft immers vroeger een gedeelte van de drukkerij gestaan. Verder zijn er nog een tweetal sierhekken naar een ontwerp van Joost Swarte uitgevoerd. De eerste sluit het doorloopje tussen het naastgelegen perceel nr. 16 af met een roestvrijstaal plaatwerk hek waarin onder hoge druk huisjes met daar doorheen takjes zijn gestraald. Het tweede hek zit binnen op het hof op de eerste verdie ping als afsluiting van een terras dat uitkijkt op de Toneelschuur. Dit hek is uit het zelfde materiaal gemaakt maar nu afbeeldingen van muziekinstrumenten. Kortom ook dit is een hofje waar je niet zomaar voorbij loopt. MARTIN BUSKER 209

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 211