Papentorenvest 2 en Scheepmakersdijk 5 In 1990 kocht de gemeente de werf Zuidam met opstallen van de eigenaar. Leo Schrama, projectleider bij de Gemeente Haarlem pleitte in 1993 voor behoud van het karakter van de Scheepmakersdijk en Papentorenvest, die bestond uit de oorspronkelijke scheepshellin gen en een houten loods (Scheepmakersdijk 4), een stenen loods (Scheepmakersdijk 2A) en de huizen aan de Scheepmakersdijk 1, 2, 3 en 5 en Papentorenvest 2, 4 en 8. De Stichting Molen De Adriaan en Stichting Molens Zuidkennemerland zetten zich in voor de her bouw van Molen de Adriaan op Papentorenvest 1. Een plan voor sloop en nieuwbouw voor de woningen op deze locatie lag al klaar. Leo Schrama betrok mij als bouwkundig ontwerper van de toen malige afdeling Monumentenzorg Haarlem erbij. Als eerste werd de houten loods Scheepmakersdijk 4 ingemeten en op papier gezet. Dit is uitgevoerd als een werkproject voor de Lieven de Keyschool. Daarna, we zitten dan inmiddels in 199^1 moest de bouwvallige stenen loods aan de Scheepmakersdijk 2A gesloopt worden. Voor gesteld werd om de stenen loods te vervangen door een reconstruc tie van de vroegere houten scheeploods. Zo zou de laatste scheeps- werfhoek binnen de stadsgrenzen beter tot zijn recht komen. De reconstructietekening werd door mij gemaakt. Inmiddels was er door de Stichting Jeugdzorg Haarlem (later Stichting Jeugdzorg Kennemerland genoemd) en de gemeente een samenwerkingspro ject opgezet om jongeren tussen de 15 en 21 jaar, die door omstan digheden een opleiding hadden moeten missen, een kans te geven om werkervaring op te doen. De herbouw/reconstructie van de houten scheepsloods 'de nijverheid' werd als eerste project door deze jongeren gedaan. In die tijd werd er steeds meer over de herbouw van Molen de Adriaan gesproken. Deze molen was in 1932 afgebrand. Na vele jaren besloot de gemeente uiteindelijk in 1996 om de molen weer terug te brengen. Als tweede samenwerkingsproject met de sjh werkten de jongeren aan de onderbouw van de molen. De bouw van de molen liep van 1999 tot de oplevering in 2002 (zie Jaarboek 2002, p. 214-218). Hierna kwamen de woningen aan de Scheepmakersdijk 1, 2, 3 en 5 en Papentorenvest 2, 4 cn 8 aan de beurt om gerenoveerd/geres taureerd te worden. Het renovatieplan voor de huizen werd door mij gemaakt. In 2002 startte de renovatie en in 2007 was de laatste JAARBOEK HAERLEM 2007

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 216