Op het moment dat wij in de krant lazen dat de gemeente het perceel Boekenrodestraat 9 ging verkopen, hebben wij samen met de toenmalige huurder, de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen, er bij de gemeente op aangedrongen om in de verkoopakte op te nemen dat de toekomstig eigenaar niet de in 1956 geplaatste gevelsteen van deze vereniging mag verwijderen. Dit is gebeurd en mocht een toekomstig eigenaar de steen willen verwijderen dan wordt sgvh de nieuwe eigenaar van de steen. De Stichting moet zich meer en meer gaan richten op bestaande gevelstenen waar de tand des tijds te sterk aan begint te knagen. Het weer speelt een steeds grotere rol in het verweringsproces van de stenen en dat heeft zijn invloed op het gebouwde culturele erf goed. De sgvh zal meer eigen middelen moeten vergaren om een eigenaar te helpen met het laten restaureren van zijn gevelsteen of gevelteken. Zo kan iets voor het nageslacht bewaard worden. Een mooie replica is voor de geschiedenis wel belangrijk maar het blijft een replica. Ook het uit bakaardewerk samengestelde sculptuur van de beeldhouwer Theo van Reijn (1884-1954) in de Meester Cornelis- straat 7 is dringend toe aan restauratie. Uitvoerig heeft de sgvh een brief behandeld van iemand die vond dat met het plaatsen van nieuwe gevelstenen er een scheef groei in de stad ontstond. In principe is de sgvh niet tegen het plaatsen van nieuwe gevelstenen. Maar de sgvh juicht het laten maken van quasi oud lijkende stenen niet toe; dat zou op geschied vervalsing lijken. Nee, de geschiedenis moet doorgaan en die houdt niet op in 1900. Iedere tijd heeft zijn eigen stijlperiode. Gevelstenen van bijvoorbeeld Van de Ende, Mulder en Theo Vos van na 1900 hebben allen een eigen tijdsbeeld neergezet. Er zijn na 1900 hele wijken gebouwd waarin de gevelsteen een hoofdrol speelt en waar in men zich heeft gehouden aan de stijl van die tijd. Gelukkig maar want nu bezit Haarlem ook uit die tijd schitterende stenen van kunstenaars. Er zijn in de 20ste eeuw ook bouwperiodes geweest, waarin niets meer mocht. Nu begint het weer een beetje te komen dat eigenaren een stuk geschiedenis willen vastleggen. Een goed voorbeeld is nu te zien aan Korte Spaarne 19 waar twee wapenschilden zijn gebruikt met een moderne invulling. Ik vind die niet historiserend maar een interpretatie van een kunstenaar en de gevelsteen vertelt iets over de huidige bewoners. Ook in de Slachthuisstraat met zijn veertien nieuwe stenen, de Berckheydestraat 17, de Korte Anna- straat 10, de Papentorenvest 2 en de Scheepmakersdijk 5 zijn nieu- JAARVERSLAG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 245