aankondiging van een gemeenschappelijke openbare promotie van de leerlingen van de Latijnse school, de Hogere Burgerschool en de Burger-Avond-school op 24 juli 1874. Maar nog in 1881 greep men (voor het laatst) terug op oude vormen en werd weer een volkomen traditioneel, in het Latijn gesteld programma verspreid. Haarlem was hiermee een van de scholen die het langst de traditie van ge drukte programma's in ere hebben gehouden. Plaats van handeling In het begin van de zeventiende eeuw vond de prijsuitreiking in Haarlem plaats in het groot auditorium van de school, die sinds omstreeks 1580 gevestigd was in het voormalige Cellebroeders- klooster aan het Prinsenhof. Blijkens art. 8 van het schoolregle ment, de Leges rectoris et reliquorum praeceptorum uit 1625, bood hierna het Prinsenhof (de Aula Principis) gastvrijheid.21' Kennelijk was dit niet een vanzelfsprekende gang van zaken, want naar aan leiding van een verzoek van de scholarchen Hendrik Geestranus en Ysbrand Olican besloot het stadsbestuur op 22 maart 1633 dat de promotie in het Prinsenhof mocht plaatsvinden, omdat het school gebouw zelf daarvoor ongeschikt was ('mits d'onbequaemheyt inde voorss. schole').22' De ruimte die hiervoor beschikbaar werd gesteld, was waarschijnlijk het grootste vertrek op de benedenverdieping van het Prinsenhof die aan ca. 75 personen plaats kon bieden. Het is ongeveer de ruimte waar tegenwoordig de gemeenteraad verga dert. In deze 'promotiezaal' of Oratie-Camer bevond zich ook een spreekgestoelte van waaraf de leerlingen hun oraties konden hou den.23' Het Prinsenhof werd voor de promoties der leerlingen ge bruikt tot men in 1743 en 1744 naar het koor van de St. Bavokerk uitweek. De reden hiervan is onbekend. In ieder geval was dit van korte duur, want vanaf 1745 vond de promotie met prijsuitreiking voortaan plaats in de Waalse Kerk (Église Wallonne), in het Latijn aangeduid als de aedis Valdensis. Deze had een meer besloten karakter en wellicht kwam hier de muziek waarmee de gehele plechtigheid werd opgeluisterd, ook beter tot haar recht. De gewoonte om de plechtigheid behalve met orgelspel ook met klassieke muziek te omlijsten, raakte vanaf het midden der 18e eeuw in zwang. In 1845 verzocht het stadsbestuur van Haarlem aan curatoren om onnodige kosten te vermijden en voortaan bij de promotie in plaats van het muziekgezelschap Apol lo van het orgel in de Waalse kerk gebruik te maken. Voor het be- JAARBOEK HAERLEM 2007

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 24