r Marinus Jan Breeman 26 augustus 1918 - 25 juni 2007 Ricn Breeman werd geboren in een middenstandsgezin op de Prins Hendrik kade midden in het Maaseiland te Rotter dam, met de schepen van de Holland Amerika Lijn, waar hij later bijna 20 jaar werkzaam is geweest, pal voor de deur. Zijn jeugd begon gelukkig, tot het zijn vader in de crisisjaren slecht ging en de kinderen en ouders noodgedwongen uit elkaar moesten gaan. Rien kwam met de andere kinderen op verschillende adres sen terecht, waar het hem zo slecht beviel dat hij op 12-jarige leeftijd op eigen kracht van Rotterdam naar Amsterdam vertrok. Daar slaagde hij er in een zelfstandig leven op te bouwen. Hij zocht en vond een pension, moest welis waar regelmatig verkassen als er betere huurders gevonden werden, meldde zich aan bij een school, ging op scouting en organiseerde zijn eigen dansles (het tweede jaar gratis omdat er te weinig jongens waren!). Uiteindelijk kwam hij bij een oom terecht waar hij een gelukkige tijd beleefde en o.a. zeilen leerde in een Canadese zeilka- no. Toen zijn vader uiteindelijk districtsleider ccd (Centrale Contro le Dienst) was geworden kwam het gezin weer bijeen en deed Rien eindexamen hbs-a te Gouda. Daarna verliep zijn leven, inclusief de militaire dienst, rimpelloos tot op 10 mei 1940 de oorlog in ons land uitbrak. Als militair werd hij betrokken bij de gevechten rondom het Witte Huis en het Beursstation in Rotterdam. Daar werd hij na de capitulatie krijgsgevangen gemaakt. In 1940 begon hij in Rotterdam aan de opleiding politie-inspec- teur. Die heeft hij daar niet afgemaakt want op de dag voor hij de Elfstedentocht 1942 uitreed vertelde de nieuwe nsb burgemeester hem dat er voor hem bij de politie geen toekomst weggelegd zou zijn. Zijn anti-duitse gezindheid was al bekend en Rien diende zijn ontslag in. Een nieuwe werkkring wachtte hem bij de Nederlandse Zuivel Centrale. Riens moeder was actief in het verzet als bezorgster van illegale bladen en met hulp aan onderduikers. Het ouderlijke huis zat vaak NECROLOGIEËN 255

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 257