vol onderduikers. Het verzet van Rien tegen de Duitse bezetter was niet van tevoren doordacht, maar was voor hem wel heel vanzelf sprekend. Hij was dan ook al snel betrokken bij de od en hield zich bezig met illegale blaadjes en spionage. Als controleur van de nzc had hij een Ausweis die hem overal toegang gaf en dat kwam hem in zijn verzetswerk goed van pas. Eén keer overkwam het hem dat hij moest schuilen voor een bombardement op Duitse lucht doelbatterijen waarvan hij zelf de plaats had aangegeven. Het einde van de oorlog bracht hem als militair naar Nederlands Oost-Indië waar hij in Batavia commissaris van politie werd. Daar vond en trouwde hij Mies Wackwitz en werd zijn zoon Rein gebo ren. Hier werd hij ook betrokken bij de strijd tegen smokkelaars en overkwam het hem dat hij in Singapore met een Amerikaanse smokkelkapitein geconfronteerd werd die al snel een nakomeling van een naar Amerika uitgeweken oom van hem bleek te zijn. Na de soevereiniteitsoverdracht ging hij terug naar Nederland en trad in dienst bij de Holland Amerika Lijn. In die tijd werd ook zijn tweede kind, Janneke, geboren. Door de overgang van de hal naar de usa, Rien was toen directeur passage, moest hij weer van baan veranderen. Rien ging terug naar zijn eerste liefde, de politie. In Amsterdam werd hij commissaris verkeer en was hij o.a. nauw betrokken bij een verkeersregulatieplan dat tot zijn teleurstelling door de gemeenteraad werd afgewezen. Intussen was hij Haarlemmer geworden en woonde hij aan het water op het adres Spaarne 2, waar hij zijn laatste levensjaren de dag meestal begon op het terras van 't Teylertje. In 1983 ging Rien met pensioen. Hij was nog vol energie, stortte zich in vroegere verzetsorganisaties en speelde al gauw een rol in de Bond Oud-Illegale Werkers. Die Haarlemse werkers kwamen nog steeds regelmatig bijeen en onderhielden zo sociaal contact in de voormalige schuilkerk aan de Kokstraat. Het plan bestond om daar een verzetsmuseum te organi seren maar dat moest om financiële redenen worden opgegeven. Bij de jaarlijkse dodenherdenkingen en de vijfjaarlijkse oorlogs tentoonstellingen was Rien tot het einde van zijn leven steeds actief. Hij deed zijn best om de Bond niet door natuurlijk verloop ten onder te laten gaan door ook jongeren daarbij te betrekken. Hij wordt dan ook als de redder van de boiw beschouwd. Als dat nodig was kon Rien met duidelijk waarneembare stem hardnekkig door praten tot hij zijn zin gekregen had. Zijn bijna 40 jarig huwelijk met Mies Wackwitz werd in 1987 JAARBOEK HAERLEM 2OO7

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 258