Jules Chapon 4 september 1914 - 6 januari 2007 In het voorjaar van 2003 was het dan zover: de twee gedenkstenen in de Kennemerdui- nen waren gerenoveerd en werden in het bijzijn van een klein gezelschap onthuld. De burgemeester van Haarlem, Jaap Pop, hield een toespraak, rabbijn Shmuel Spiero sprak het kaddiesj-gebed voor de joodse slachtof fers van de fusillade, en natuurlijk kwam ook Jules Chapon aan het woord. Jaren had hij zich ingezet voor een opknapbeurt van de gedenkstenen, waarvan de inscripties nauwelijks nog leesbaar waren. Dankzij Jules werd er ook een bord bijgeplaatst met tekst en uitleg over de plaatsing van de stenen kort na afloop van de Tweede Wereldoorlog. Nog steeds zijn de twee stenen moeilijk te vinden in het duingebied voor wie niet weet waar hij zoeken moet, maar goed, het is tenminste wat. Voor Jules was het in elk geval ook een soort van genoegdoe ning. Geen gelegenheid liet hij onbenut om de aandacht te vestigen op de executie door de Duitsers van zijn vader, Barend Chapon, de twee andere vermoorde Haarlemse joden - opperrabbijn Philip Frank en de advocaat Herbert Drilsma - en de zeven niet-joodse slachtoffers van deze vergeldingsactie. Altijd kwam hij er weer op terug. De fatale gebeurtenis, die zijn beslag kreeg op 2 februari 1943, vormde voor hem het zwarte gat van de oorlog, waardoor bijna zijn complete familie verdween. Wat er aan vooraf ging, wat er op die bewuste dagen gebeurde, wat de gevolgen waren - desgevraagd kon hij het zich exact, tot op de minuut nauwkeurig, weer voor de geest halen. Hij droeg het drama met zich mee, maar liet zich er nooit door overmeesteren. Hij kwam het te boven en droeg het uit. Al te veel bekendheid geniet Jules Chapon in onze tijd niet meer. Dat is nog voorzichtig uitgedrukt: hij is bijna vergeten. Een gevolg van zijn vlucht naar Frankrijk. Maar bij de oudere generatie kun stenaars en kunstliefhebbers zal zijn naam nog wel een belletje doen rinkelen. In de jaren vijftig, toen ook in de Haarlemse kunst wereld de zucht naar vernieuwing merkbaar was, was hij een tame lijk bekende verschijning in de stad. Hij was geboren als oudste zoon van welgestelde joodse ouders. Zijn vader, Barend Chapon, was makelaar in effecten, stichter van de woonwijk Tuinwijk-Zuid 258 JAARBOEK HAERLEM 2OO7

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 260