rechterhanden en je vader was machine bankwerker bij Wilton Feyenoord, dan lag het voor de hand dat je in zijn voet sporen zou treden. Maar het liep anders. Vader Toon adviseerde hem te kiezen voor het beroep van schoolmeester; dat werd uitgeoefend door zijn buurman, Bert 's latere schoonvader. Het werd dus de kweekschool. De vreemde talen braken hem bijna op, maar zijn talent voor wis kunde en tekenen was onmiskenbaar. Na een lange verlovingstijd trouwde Bert in 1944 met zijn buurmeisje Tine, waarna zij direct verhuisden naar het rustige Haarlem. Bert werd hier aangesteld aan de Dr. H. Bavinckschool. Al snel werd de Ba- vinckschool zijn school en die zou dat 40 jaar lang blijven. De meeste jaren daarvan was als schoolhoofd van de oude stempel nog de baas. Aan het eind van zijn schoolcarrière kreeg hij dan ook zichtbaar moeite met vernieuwingstendenzen. Té democratisch moest het immers niet worden. Inspraak was prima, maar dan wel op zijn manier. Hij kon goed regelen, soms ook wat manipulatief. Maar hij was een fantastische schoolmeester; punctueel zijn werk voorbereidend, of het nu ging om een geschiedenisles, de school krant, de kerstviering of een eigen prachtige bordtekening. Naast het onderwijzersschap startte Bert in de naoorlogse jaren samen met collega Cor Versloot een avondschool. Vele honderden cursisten werden in de avonduren klaar gestoomd voor het middenstandsdiploma. Door die vele jaargangen leerlingen en cur sisten die hij les gegeven had, werd hij in Haarlem vaak op straat aangesproken. 'Hé, meneer Van Voorden.' Waarop dan steevast volgde 'Hé, hoe is het?' Ook al kon Bert de persoon in kwestie niet altijd direct plaatsen, het werd snel een geanimeerd gesprek. Bert was immers een hartelijke man. Zeker geen intellectueel, maar net als zijn vader een ambachtsman. Hij timmerde in de spaarzame vrije avonduren een compleet wandmeubel uit oude schoolbanken. Over een warme nerf in het teakhout kon hij zich lyrisch uiten. Dat teakhout werd in huize Van Voorden ook verwerkt tot grote spea- kerkasten, waaruit bij voorkeur orgelklanken moesten schallen, het liefst met zeer veel decibellen. NECROLOGIEËN 265

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 267