uitgevoerd door Loes Vroom, Wilfred van Leeuwen en ik. We doorkruisten de hele stad in weer en wind, zagen elke voordeur in Haarlem en kenden daarna de hele stad op ons duimpje. Wij advi seerden (1995-1996) de monumentencommissie over de op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen panden en objecten. Uiteindelijk ontstond een lijst van ruim 750 potentiële gemeente lijke monumenten. De redengevende beschrijvingen zouden de slotkeuze bepalen. De gemeenteraad besloot in al haar wijsheid dat Loes en Wilfred die beschrijvingen niet mochten maken. Waarom Haarlem voor dit werk twee zo geroutineerde vakmensen buiten de deur hield is mij nooit duidelijk geworden. De uiteindelijk, door anderen, gemaakte beschrijvingen zijn in een kast opgeborgen. De gemeentelijke monumentenlijst telt nog altijd slechts de circa 80 objecten van het eerste uur. Haarlem loopt daarin ver achter op de nationale ontwikkelingen. In het kader van Haarlem 750 jaar in 1996 stelde Loes de docen tenhandleiding voor het onderwijsproject Haarlem 750 jaar samen. Behalve de inventarisatie voor de gemeentelijke monumentenlijst en haar werk voor de redactie van het Jaarboek Haerlem stopte zij daarna in Haarlem geleidelijk met Haarlemactiviteiten. Ziekte van ouders en het overlijden in 1996 van mijn stiefmoeder, mijn moeder en de vader van Loes zorgden voor veel extra zorg en onrust. Ik raakte tegen die tijd 'Haarlem-moe' en werd rond 1998 ziek. Het was voor Loes een heel zware periode Gelukkig heeft zij toen haar eigen weg weten te vinden. Zij pakte het bridgen op en werd lid van Haarlem Bridge. Eens per week speelde ze piano met haar tante Mia, waar ze dol op was. Ze ging weer tennissen en speelde 's winters badminton. Vaak kwam ze 's avonds laat terug uit de provincie Gelderland. Daar werkte Loes voor Het Gelders Genootschap en zij reisde daartoe grote delen van die provincie af. Voor dat Genootschap stelde zij tal van reden gevende beschrijvingen en adviezen op voor gemeentelijke monu mentencommissies in Gelderland. Dat begon in 1994 voor de ge meente Oldebroek, in 1995 de gemeente Rossum en in 1996-1997 voor de gemeenten Gendringen (waar ze tot in 2004 bij betrokken bleef) en Harderwijk (Buiten de Veste). In 2000 werkte zij aan de afronding van het Monumenten Selectie Project voor de Provincie Gelderland. In 2000-2001 inventariseerde zij de gemeente Bergh, in 2002 Putten en in 2003-2004 de gemeenten Voorst en Breeden- broek. In 2004 verscheen van haar hand de Monumentengids Nun- speet. NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 275