leen het toezicht op de Latijnse school, maar zij waren als biblio- thecarii tevens belast met het beheer van de stadsbibliotheek. Met het bovengenoemde plaetje wordt waarschijnlijk het plaat stempel bedoeld, dat hier als type r wordt aangeduid. Dit type i stelt het wapen van Haarlem voor, omgeven door lofwerk en gevat in een dubbele ovaal met rondom het de wapenspreuk van Haarlem Vicit Vim Virtus, 'De mannelijke moed heeft gezegevierd over het brute geweld'. In de eerste helft van de achttiende eeuw is de stem pel licht beschadigd bij de lijn van de binnenste ovaal rechts onder de V van Vicit. Bewaard gebleven prijsboeken met type i dateren uit de periode 1717-1757. Omstreeks het midden van de achttiende eeuw werd een nieuw stempel gebruikt. Het stelt de godin Minerva voor, gezeten onder de brede loverrijke tak van een eikenboom. In de linkerhand houdt zij een opengeslagen boek, haar rechterarm steunt op haar schild waarop het stadswapen staat afgebeeld. In de rechterhand houdt zij een lans. Het geheel staat op een ondergrond met hierop de wapen spreuk van Haarlem. Dit type is slechts zeer korte tijd in gebruik geweest. Er is in feite maar één prijsboek bekend dat hiermee is be stempeld.33' De reden hiervan is bekend: de plaatstempel, die ge woonlijk aan de binder werd uitgeleend, bleek verdwenen te zijn. Daarom bepaalden curatoren in 1769: 'Het stempeltje met het wapen van deze stad, hetgeen op de prij zen gewoon is te doen drukken, door zeker toeval verduisterd zijnde, hebben Curatoren een nieuw stempeltje doen vervaardi gen; zynde verder geresolveerd het stempeltje in bewaring van den rector te geven, die het telkens als er prijzen moeten worden ingebonden, het aan den binder in der tyd ter hand te stellen met last aan derzelven om het gelyk met pryzen weder in bewaring van den rector te stellen.' In datzelfde jaar zal de stempel van type 3 dus zijn vervaardigd. Dit stempel lijkt op type 2, maar is strakker en minder zwierig vormge geven. Dit stempel is in ieder geval van 1771 tot zeker 1841 voor de Haarlemse prijsboeken in gebruik geweest. Het komt zelfs nog voor op het voorplat van de in linnen gebonden presentatie-exemplaren van de dissertatie van C. Spoelder, De Sophoclis Indagatorum frag- mentis papyraceis, waarop deze in 1918 te Leiden promoveerde. Spoelder (1885-1958) was toen als leraar klassieke talen werkzaam op het Stedelijk Gymnasium van Haarlem, waar hij van 1920-1950 DR. J. SPOELDER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 33