sche traditie van prijsopdrachten in gegraveerde vorm werd tot in de 18de eeuw gehandhaafd. Daarna ging men over op prijsopdrach ten in een groter formaat, waarop ook het stadswapen van Haarlem stond afgebeeld. Deze prijsopdrachten dienden in zekere zin ook als getuigschrift. Dit gold in het bijzonder voor de leerlingen die uit de hoogste klas ad Academiam, naar de universiteit, werden gepromoveerd. Het was in feite hun enige bewijs dat zij de Latijnse school met goed ge volg hadden doorlopen. Immers zoiets als een landelijke eindexa men heeft de Latijnse school nooit gekend met uitzondering van 1845-1849, toen Latijnse scholieren zich aan een staatsexamen moesten onderwerpen.44' Verslagen in de Boekzael Vanaf 1736 werden met regelmaat onder de rubriek 'Schoolnieuws' verslagen van promoties op Latijnse scholen opgenomen in de Maendelijkse Uittreksels of Boekzael der geleerde Waerelt, het in 1692 door Petrus Rabus opgerichte tijdschrift voor letterkundige en wetenschappelijke kritiek. Aanvankelijk werd volstaan met een korte vermelding van de leerlingen die naar de academie waren be vorderd. Later stuurden scholen dikwijls uitgebreide verslagen in, compleet met de titels van de uitgesproken oraties en de namen van alle bevorderde leerlingen. Zo raakte de geleerde wereld op de hoogte van de schoolvorderingen, terwijl het voor de school zelf ook een geschikt middel voor zelf-promotie was. Haarlem behoor de tot de scholen die bijna altijd een verslag instuurden. Als een re presentatief voorbeeld hiervan volgt hier het verslag van de promo tie op 16 juni 1773, zoals opgenomen in de rubriek 'Academie- en School-Nieuws'(p. 733): "Nadat den 12 dezer alhier het gewoon Examen der Latynsche Schooljeugd gehouden was, is den 16 de halfjarige Promotie in de Fransche Kerk met veel plegtigheid geschied: by welke gele genheid de wakkere en voortreffelyke Jongeling Daniël Joannes Paré, Zoon van den Wel. Ed. Gestr. Heer en Mr. Jan Parvé, Raad in de Vroedschap, Hoofd-Officier deze Stad, &c. &c. op een allerbevalligste en zeer aangename wyze, voor een zeer groote meenigte toehoorders, van allerly staat en rang, zyne Oratie heeft gedaan, carmine elegiaco [in elegische dichtvorm], de Feli- ci Artis et Naturae Connubio [Over het gelukkige huwelijk tus- DR. J. SPOELDER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 41