boek (On) begrensd land breng ik deze mozaïek tot op perceelsni veau in kaart.2» Het grondgebruik bleek sterk beïnvloed door de lig ging en bereikbaarheid vanuit Haarlem en de vier omliggende gemeenten. Daarnaast speelde de fysieke ondergrond en de al aan wezige functies een belangrijke rol. Grofweg waren er rondom de stad vier verschillende stukken stadsrand te onderscheiden, ieder met hun eigen mix van grondgebruik en karakteristieken. Deze karakteristieken zouden samen met de verkaveling, het grondge bruik, de bereikbaarheid, de locatie en het grondeigendom invloed hebben op de igde-eeuwse ontwikkelingen. Wat er zich tussen 1832 en 1900 aan veranderingen in de stads rand voltrok kan met recht worden aangeduid als een transfor matie. Onder invloed van mondiale sociaal-economische en maat schappelijke veranderingen werd Haarlem een moderne industrie stad. Tegelijkertijd verdubbelde de bevolking in nog geen dertig jaar tijd. In hoog tempo waren de muren en poorten rondom de stad afgebroken. Zo kon de stad van een scherp afgebakend geheel in het omringende landschap in nog geen zeventig jaar tijd visueel vervloeien met het ommeland. Bovendien was de stadsrand goed toegankelijk geworden door de introductie van nieuwe communi catie- en vervoersmogelijkheden. Deze hadden de mobiliteit en bewegingsvrijheid van de stadsbewoners en plattelandsbewoners sterk vergroot In de laatste dertig jaar van de negentiende eeuw kon zo rondom Haarlem de igde-eeuwse ring tot stand komen. Deze ring bestond uit de wijken en buurten die nu bekend staan als achtereenvolgens: het Kleverpark, het Frans Halsplein en omgeving, de Amsterdamse buurt, het Rozenprieel, Frederikspark, Florapark, Wilhelminapark, de Emmalaan en omgeving, de Wilhelminastraat en omgeving, de Leidsebuurt en de Zijlweg-Oost. De ring werd gecompleteerd door het industriegebied in de Veerpolder ten oosten van het Harmen Jansveld. Uitsortering In de bouw van de woonwijken werd in de 19de eeuw uitdrukkelijk gekozen voor een scheiding naar inkomen. Zo ontstonden er apar te arbeiderswijken, villaparken en woonwijken voor de midden klasse en meer gegoeden. In de keuze voor een locatie hebben de verschillen in fysieke ondergrond een belangrijke rol gespeeld. Figuur 2 geeft deze relatie weer.3» JAARBOEK HAERLEM 2007

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2007 | | pagina 84