ner mij goed dat alle drie kaarsrecht in het zadel zaten en hoe hun moe der, die hen naoogde, zich daarin verblijdde. Nadat vader Dirk zijn brave vrouw door den dood had verloren en hij zich uit de zaken terug trekkende, naar Den Haag was vertrokken, volgde Jan hem in de slage rij op. Jan zette de zaak krachtig voort ook door de moeilijke oorlogsja ren, doch, midden in zijn werk nam de dood hem weg. En nu was het de zoon van Jan, die op zich nam vleesch te verkoopen. Deze verplaat ste de zaak naar de Koninginneweg. Een geweldige metamorphose onderging het huis in de Kruisstraat. Een toevallig voorbijganger, die niet beter wist dan van de van ouds be kende slagerij, zou zeker wel op zijn schreden zijn teruggegaan om zich te overtuigen of hij goed had gezien, dat er nu een drogisterij te vens apotheek in dat huis was. Ja, hij had goed gezien. En bovendien was de gevel geheel iets anders geworden. De tegenwoordige bewoner is een liefhebber van ouden stijl. Zoo heeft hij den oude gevel laten slopen en doen vervangen door een van nieuwe materialen, op een en kele uitzondering na. Maar in dien gevel is bijeengebracht al wat in Holland en Vlaanderen op gevels en zelfs op monumenten is te zien en te vinden. Het is een mooi geheel: eveneens mooi in onderdeelen. En menigeen staat stil en bewondert. Toch spreekt het niet tot ons als van den ouden tijd. Wanneer men langs ons oude stadhuis gaat, zoo tegen het uur van den schemer en het bleeke licht de oude steenen, ramen en luiken zoo zacht en vriendelijk beschijnt, vooral in het najaar, kan men inderdaad ontroerd worden. En die pas gebouwde gevel zonder histo rie doet ons niet aan, zooals de bouwmeester verwachtte. Kruisstraat 26 Van voor 1884 tot ca. 1928 ivas hier de slagerij van Dirk Houtman, vanaf 1913 Jan D. Houtman, mr Vleeschhouwer. Mijn vader herinnerde zich datje soms buiten kon horen dat erin dit pand geslacht werd. 'De deurwas dan dicht enje hoorde het varken gillen en het bloed stroomde onder de deur door op straat. Ik vond dat heel naar.' In 1928 werd het pand eigendom van L.E.Cf Nol/, van 'Nolf's goedkoope apotheek'. In 1934 liet deze het pand ingrijpend verbouwen o.l.v. de architect C.C. van Beaumont. Nolfkwam uit Brugge en liet in de gevel de wisselwerking tussen Brugge en Haarlem ontstaan. Zo is Lieven de Keg in de gevel afgebeeld. De zandsteen in de gevel is door een steenhouwer te Sint Ni klaas in België gehakt. De apotheek bleef hier gevestigd tot ca. 1955, waarna Drogisterij 'De Luijfel' in het pand kwam, eerst o.l.v. mej. E.M.L. van den Broek en later van H. Regelink. Tot 1991 was er een winkel in stenen: Austral 100 JAARBOEK HAERLEM 2009

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 102