1897 zit hier een winkel in damesmantels van W.H. van Alphen, vanaf ca. 1897 tot ca. 1900 de firmaJ.T. Mathot, in 'caoutchouc en gutter percha verple- gingsartikelen'. De eerste jaren van de 20ste eeuw was hier de boter- en kaas handel van C. van Beaumont, rond 1906 de comestibles en vischhandel van A. Dake, van ca. 1907 tot ca. 1932 de winkel in visch en comestibles vanJ.H. Hey- nen, handelende onder fa. N. Roerade. Tussen ca. 1932 en 1941 zien we de stof zuigerwinkel van Electrolux in dit pand en van ca. 1941 tot ca. i960 de firma Huurman. Eerst H.J.J. Huurman, 'De Hoedendokter', een stomerij voor heren en dameshoeden. Deze verhuisde naar de Barteljorisstraat en in 1946 zat in de Kruisstraat 40 de stomerij, kousen- en kleeding kliniek van G.J. Huurman. Vanaf ca. i960 is er een kiosk voor boeken en tijdschriften 'De Boekhal'. In de jaren '80 de zaak in grammofoonplaten en C.D.'s Klassika Z, die later ver huisde naar Kruisstraat 31 en in 2008 werd opgeheven. Thans is hier de win kel 'Van Ver' gevestigd, van Don de Graaf en zijn echtgenote die zelf sieraden ontwerpt. Zij verkochten producten uit China, Egypte, India, etc., maar ten tijde van het schrijven van dit artikel wordt er een opheffingsuitverkoop ge houden. Kruisstraat 42 Eindelijk kwam men aan een aanzienlijker huis, bewoond door den chirurg Ten Houte de Lange. Deze was omstreeks 1880 waarnemend Commandant der Dienstdoende Schutterij van Haarlem. Hij had een in 't oogloopend tekort aan kennis van militaire zaken en hoedanighe den. Het bataljon schutterij met den vermaarden tamboer-maitre voorop, die al zeer martiaal uitgedost was, kwam toch wel terecht op het voor de exercities bestemde grasveld. Ik heb gekend, dat dit bereik baar was door het vroegere Rozenlaantje (Tuinlaantje) aan den Jans- weg. Men kwam dan voor een hek vanwaar een groot grasveld zicht baar was. Het hek ging slechts open voor de schutterij. Evenwel kwam ik als jongen er toch door, maar ik herinner mij niet meer hoe dat in zijn werk ging. Op dit veld is nu het Ripperdapark met de bocht hui zen, die zoo te zien, reeds beginnen te vervallen. Een later exercitieter rein voor de schutterij bevond zich op een grond om en nabij het kleine gedeelte ruïne van het huis Ter Cleve; nu, ik geloof wel, dat we vroeger huis Ter Kleef schreven. Het grasveld voor de kazerne aan den Schoter- weg was de plaats waar de schutters het laatst zich geoefend hebben. Ondanks het tekort boven genoemd kwam de troep schutters toch pre sent bij de parades, hoewel dit door de Wet op de Schutterijen was af gewezen met de woorden: 'De Schutterij mag nimmer aan de parades ARENT BROEKMEIJER 111

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2009 | | pagina 113